YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gözler Fed'e çevrildi
Gözler Fed'e çevrildi
07 Ağustos 2013 12:05
Fed Başkanı Ben Bernanke'nin varlık alımında azaltıma gidileceği ve 2014 yılında da varlık alımlarına son verileceğini belirtmesinin ardından gözler Fed'e çevrildi.

Rhea Portföy Yönetimi Yatırım Komitesi Üyesi Cüneyt Paksoy, ABD'de büyümenin artması ve reel ekonominin desteklenmesiyle uzun vadeli yatırımların yapılacağı ortamın oluşacağını bunun da tekrar gelişmekte olan ülkelere fon aktarımı sağlayacağını söyledi.

Fed Başkanı Ben Bernanke'nin varlık alımında azaltıma gidileceği ve 2014 yılında da varlık alımlarına son verileceğini belirtmesinin ardından gözler Fed'e çevrildi. Bu durumların hangi tarihte başlayacağı kadar ABD verilerinin seyri de odak noktası haline geldi.

Analistler, bundan sonraki süreçte Fed'in varlık alımlarını her an azaltabileceği gerçeğiyle piyasanın yeni normale göre pozisyon almaları gerektiğini ve ABD verilerinin yakından takip edilmesini ifade ediyor.

Fed'in varlık alım süreci, Fed'in sıkı para politikasına geçişi ve bu geçişin Türkiye'ye muhtemel etkilerini AA muhabirine değerlendiren Rhea Portföy Yönetimi Yatırım Komitesi Üyesi Cüneyt Paksoy, Fed'in parasal genişlemeye başlamasının ilk etapta gelişmekte olan ülkelere (GOÜ) pozitif etkisi olduğunu söyledi.

Paksoy, GOÜ'lerde bol likidite, düşük faiz ve carry trade yatırım ortamının mayıs ayına kadar sürdüğünü ancak Fed Başkanı Bernanke'nin açıklamalarıyla durumun tersine döndüğünü belirtti.

Fed'in parasal genişlemeyi sınırlandıracağı ve sonlandıracağı haberlerinin GOÜ'lerde negatif algılanmasında en fazla ABD on yıllık tahvillerinin faiz oranlarının yükselmeye başlaması ve dolarizasyonun etkili olduğuna dikkati çekerek, "Karlarını realize etmek isteyen yatırımcılar da GOÜ'lerden çıkmaya başladı" dedi.

"Fed'in eylül ayında varlık alımını azaltmaması piyasalara doping etkisi yapar"

Ekinci Economics Consulting (EEC) Kurucusu ve Ekonomist Şevin Ekinci, Fed yetkililerinin politikalarını büyümeyi desteklemek için kullanmaya devam edecekleri söyleyerek, bu durumun piyasalara etkisine ilişkin olarak da şunları aktardı:

"İki-üç etki var. Fed'in eylül ayında varlık alımlarında azaltıma gitmemesi piyasalara ciddi doping etkisi yapar. Çünkü artık görünüm daha belirginleşmiş olur ve piyasa oyuncuları artık aralık ayında gelecek azaltıma kendini hazırlamış olur. Böylelikle gelişmekte olan ülkelerden çıkış sene sonuna ertelenmiş olur. Ancak eylül ayında varlık alımlarında azaltıma giderse hem gelişmiş hem gelişmekte olan ülke piyasalarında ani ciddi bir türbülansa sebebiyet verebilir. Çünkü hala bunun beklentisi içinde olmayan piyasa oyuncuları var."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler