YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
General Mobile Türkiye'de
General Mobile Türkiye'de
01 Kasım 2009 09:48
"Bir iki firma Türkiye'yi haraca bağlamış"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türk milletinin fiyakayı sevdiğini ve piyasaya her geçen gün yeni yeni ürünler sürüldüğünü ifade ederek, "Bir iki firma memleketi haraca bağlamış vaziyette" dedi.

Üretimini Türkiye'de de gerçekleştirme kararı alan General Mobile'ın Anel Grup'un şirketlerinden ANELES'in Ümraniye'de bulunan binasındaki üretim tesisinin açılışını yapan Yıldırım, yapılan işin yeni ve yerli olması dolayısıyla iyi bir iş olduğunu söyledi.

TAMAMEN YERLİ ÜRÜN YOK

Öğrenciliğinde 'yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı' diye okullarda sürekli söylendiğini ve kutlamalar düzenlendiğini hatırlatan Yıldırım, o günlerde evlerinde ürettikleriyle gurur duyduklarını belirtti. Bugün ise küreselleşme sürecine girildiğine dikkati çeken Yıldırım, hiçbir ülkenin kendi kendine yeter durumda olmadığını ifade etti.

35 bin parçadan oluşan bir uçağın üreticisinin, bu uçağın sadece 8-10 parçasını kendisinin ürettiğini, diğer parçaları ise dünyanın çeşitli ülkelerinden aldığını anlatan Bakan Yıldırım, '500 kalemden oluşan bu iş de şüphesiz 'A'dan 'Z'ye burada yapılmıyor, yapılmasını da beklemiyoruz ama bunu bir araya getiren ve bir ürüne dönüştüren, işin lokomotifi olma konumunda olmak başka, bu lokomotifin bir aksamını oluşturan parçalardan biri olmak başka bir şey' diye konuştu.

'BUNLARINKİ DE AKIL MI?'

General Mobile'ın Türkiye'de üretim yapma kararı aldığını duyduğunda 'Bunlarınki de akıl mı acaba? Bu işe neden giriyorlar' diye düşündüğünü dile getiren Yıldırım, 'Çünkü piyasaya bakıyorsun, bir sürü ürün var. Bir iki firma, memleketi haraca bağlamış vaziyette. Biz Türk milleti de fiyakayı seviyoruz. Hal böyle olunca 'Ne yapacak bunlar acaba? Ne getirecekler de bir farklılık oluşturacaklar?' diye merak ettim ve yatırımın boşa gitmemesi için dua ettim. Başarılı olması için her türlü desteği vereceğiz” dedi. Bu işi deneyen başka şirketlerin de olduğunu ancak 2001 krizinden sonra kapandığını anlatan Yıldırım, “Siz bu işe neden kalkıştınız? Rakamlara bakılınca görülüyor. Memleketimizde 120 milyon cep telefonu var. Dolayısıyla milyarlarca dolarlık bir pazardan söz ediyoruz' diye konuştu

Telefonlar Avrupa, Rusya ve Ortadoğu'ya gidecek

General Mobile cep telefonlarının üretimi, Anel tesislerinin yanında, Ümraniye de 20 milyon dolarlık yatırımla kurulan 7 bin 500 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açılışı yapılan tesislerde General Mobile, 3 yılda 3 milyon adet cep telefonu üretilecek.

Türkiye de cep telefonu pazarında 3 üncü marka konumunda olan General Mobile'ın Ümraniye tesisinde üretilen cep telefonları, Avrupa, Rusya, Ortadoğu, Güney Afrika ve Türkiye'nin komşu ülkelerine ihraç edilecek. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bugüne kadar ülkeye 10 milyonu kayıt dışı olmak üzere 125 Milyon cep telefonu girdiğini ve her bir telefon için asgari 100 dolar çıktı hesabı yapıldığında, ortaya çıkan rakamın 13 milyar dolar olduğunu vurguladı. Yıldırım, Türkiye'de üretilecek cep telefonu, kaynağın ülkede kalmasının yanında, üretim aşamasında yüzlerce, bakım aşamasında binlerce kişinin istihdamını sağlayacak. Ben bu hayırlı hizmete emek veren herkesi tebrik ediyor, pek çok açıdan öncü ve örnek olacağına inanıyorum diye konuştu.

Bilişimin merkezi olabiliriz

Türkiye'de bugün her 100 kişiden 95'inde cep telefonu olduğunu dile getiren Binali Yıldırım, 'Cep telefonu ilk çıktığında 1 kilogramdı. Bugün 60 grama kadar düştü. O mucidin hayali, kulağının arkasına sığacak kadar küçük bir cep telefonu yapmaktı. Bu hayal, umarım size nasip olur' dedi. Türkiye'nin, konumu itibariyle 400 milyonluk bir nüfusa hitap ettiğini vurgulayan Yıldırım, 'Türkiye bugün sadece ulaşımın, enerjinin merkezi değil, kısa sürede inşallah bilişimin de merkezi olacak. Türkiye'nin nüfusunun yarısından fazla genç... Ben bu genç nüfusa inanıyorum' şeklinde konuştu.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler