YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gençlere 50 milyonluk müjde
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, "Önümüzdeki yıl içerisinde, GENÇDES (Gençlere Destek Programı) kapsamında, gençlerimizin kültür ve sanat etkinliklerine, yaklaşık 50 milyon liralık bir bütçe ayırmış durumdayız" dedi.
Gençlere 50 milyonluk müjde
04 Nisan 2016 / 04:00 Güncelleme: 04 Nisan 2016 / 08:39

Bakan Ünal, Beşiktaş'taki Saray Koleksiyonları Müzesi Sanat Galerisi'nde "Nun ve Kalem" isimli hat sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, hat sanatının toplumların kendi duygularını ve kendi kimliklerini estetik bir şekilde ifade etme biçimi olduğunu söyledi.

Ünal, hat sanatının diğer sanatların içerisinde müstesna bir yeri olduğunu anlatarak, "Bir müddet hat meşk etmiş birisi olarak, aslında bizim o güzelleştirme arzumuz, hani derler ya 'Kuran-ı Mübin Mekke'de nazil oldu, Kahire'de okundu ama İstanbul'da yazıldı' bizim güzelleşme ve güzelleştirme arzumuzun, nefsimizi ve ruhumuzu Allah'ın 'Rab' sıfatının bir tecellisi olarak terbiye etme arzumuzun en güzel şekilde tecessüm etmiş halidir, hat sanatı.

Hattatlar bilirler, saatlerce bir 'vav' çekersiniz. O 'vav'ı her çekişte bir ölçüye koymaya çalışırsınız. Aslında o ölçü, içinizde bir yerlerde, bir şeyleri de ölçüye koyar. Yani sanat sizi terbiye eder. Sanat, sizin iç dünyanızda yaptığınız yolculukta size eşlik eder." ifadelerini kullandı.
Bu tür sanat etkinliklerinin artması gerektiğine vurgu yapan Ünal, şöyle devam etti:

"Derler ki 'İnsanın dışındaki bütün eylemlerin tek bir gayesi vardır.' İnsanın dışındaki bütün eylemlerinin ortak gayesi, içindeki benliğine, varlığına, umutlarına ulaşmaktır. Çünkü insan, dışından hangi eylemi gerçekleştirirse içinden o noktaya ulaşır.

Dışında yaptığı bir eylem, eğer içinde nefreti, öfkeyi, kızgınlığı, kini, hasedi ve düşmanlığı barındırıyorsa, kendi içinizde, o karanlık tarafınıza ulaşırsınız. Öfkenin, kızgınlığın, nefretin olduğu tarafa ulaşırsınız. Kendi dışınızda bir güzelliği cismani bir hale getirir, onunla uğraşırsanız ve içinde sevgiyi, muhabbeti barındıran şeylerle uğraşırsanız, tabii ki içinizde güzel yerlere ulaşırsınız."
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, sanatçıların sadece sanatlarıyla değil, halleriyle de insanlara rehberlik ettiğinin altını çizerek, "Buradan gençlere de güzel bir müjde vermek istiyorum.

Önümüzdeki yıl içerisinde, GENÇDES kapsamında, gençlerimizin kültür ve sanat etkinliklerine, yaklaşık 50 milyon liralık bir bütçe ayırmış durumdayız. Çünkü gençler için kültür ve sanatı cazibe haline getirmezsek, teşvik etmezsek, gençlerimizin, kültür ve sanat alanında bir içsel yolculuğa çıkmalarını eğer teşvik edip yardımcı olmazsak, maalesef toplumsal alanda bir sığlaşma ortaya çıkıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bunu bir sorumluluk olarak görüyor, bu konuda da inşallah gençlere önümüzdeki dönemde çok ciddi anlamda teşvikler vereceğimizi, buradan sizinle paylaşmak istiyorum." diye konuştu.

"Nun ve Kalem" hat sergisinde, Abdurrahman Depeler, Mustafa Parıldar, Mehmet Memiş gibi 16 hat sanatçısının 61 eseri bulunuyor. Klasik Türk Sanatları Vakfının (KTSV) ev sahipliğinde açılan sergi, 12 Nisan'a kadar görülebilecek.

 

AA

 // Ömer
sosyal yardımlaşma hizmetinden haksız nemalanma ve yandaş kayırma ahlaksızlığı tüm uyarılara rağmen devam ettikçe inandırıcı olmuyo sayın Bakanım. Ileride bu pisliklere bulaşanlar yüzünden millete hesap vermek zorunda kalabilirsiniz. Uyarı......
04 Nisan 2016 07:51
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler