YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Genç işsizlere müjde
Hükümet, uzun süredir iş arayan, nitelikli genç işsizleri hedef alan kapsamlı bir çalışma yaptı.
Genç işsizlere müjde
01 Şubat 2014 / 08:13 Güncelleme: 01 Şubat 2014 / 12:24

Yeni Ulusal İstihdam Stratejisi kapsamında, eğitim seviyesi yüksek gençlerin kendi işini kurması için kredi muslukları açılırken, istihdam teşviklerine ayrılan kaynak artırılıyor.

İşsizlik maaşı uzun süreli işsizler için yaş grubuna göre (bin 500 liraya kadar) artırılırken, nitelikli gençlere daha fazla ödenek ayrılacak.

Türkiye İş Kurumu, genç işsizlere yönelik eğitim programlarını çoğaltacak. Kendi işini kurmak isteyenlere de destek paketi sunacak.

Yaklaşık 70.3 milyar liralık büyüklüğe ulaşan İşsizlik Fonu'nun mevduatta değerlendirilen kısmı artık kamu bankalarına yatırılacak. 

Teşvik geliyor

Bu fonun önemli bir bölümü işsizliği azaltmada kullanılacak. İşsizlik sigortasından yararlananlara etkin danışmanlık hizmeti verilecek. İş aramalarının yanı sıra kendi işini kurmaları da teşvik edilecek.

İşsizlik maaşında yaşla birlikte yatırılan prim de baz alınacak. Bugünkü sistemde bir kişinin çalışırken maaşı ne kadar olursa olsun işsiz kaldığında eline geçen miktar brüt asgari ücretin yüzde 80'ini aşamıyor.

Gerekli prim ödeme gün sayısını doldurmamış gençlere de işsizlik ödeneği verilmesi için kolaylık sağlanacak. İşsizlik sigortasına hak kazanmak için gerekli prim koşulları esnetilecek. Fondan ödenen işsizlik maaşı da uzun süreli işsizler ve yaş grubuna göre kademelendirilerek ödenecek.

İŞKUR verilerine göre, bu ödenekten yararlananların önemli bir kısmı nitelik gerektirmeyen meslek mensubu, eğitim seviyesi düşük ve 30 yaşından büyük kişilerden oluşuyor. Önemli kısmı da sanayileşmiş şehirlerde işten çıkarılanlar. Yeni sistem, işçiyi priminin tam yatırılması konusunda da daha duyarlı olmaya teşvik edecek. 

 

SABAH

işsiz iş ve meslek danışmanları...
 // imd şeniz
işiszlerimizin .. yönlendirmeye ihtiyaçları var..iyi bir yönlendirme....bunuda iş ve meslek danışmanları sağlar...ama bu ülkede iş ve meslek danışmanlarının kendisi işsiz...2.5 milyon kayıtlı işsize sadece 3850 iş ve meslek danışmanları yeterli değildir......
02 Şubat 2014 Pazar 16:03
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler