YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gemi dolusu kurbanlık geldi
Kurbanlık ihtiyacının karşılanması amacıyla ithal edilen 78 bin küçükbaş ile 4 bin 800'ü kasaplık toplam 5 bin 995 büyükbaş hayvan Kocaeli'ne getirildi.
Gemi dolusu kurbanlık geldi
26 Ekim 2010 / 17:17 Güncelleme: 26 Ekim 2010 / 17:18

Kurbanlık fiyatlarını indirmek için Et ve Balık Kurumu (EBK) tarafından ithal 78 bin küçükbaş kurbanlık getirildi. Kurbanlıklarla beraber 4 bin 800 kasaplık ve bin 195 adet besi için angus da getirildi. 
       

Türkiye'deki et fiyatlarını aşağı çekmek için uzun zamandan beri angus ithali yapan EBK, ilk defa kurbanlık için küçükbaş hayvan ithali de yaptı. Avusturalya'dan alınan sığır ve küçükbaş hayvanların yüklü olduğu İzmit Derince Limanı'na yanaştı. Gece gelen gemide bulunan 4 bin 800 sığır, Bursa ve Sakarya'daki kesim merkezlerine kamyonlarla gönderilmeye başlandı. Besi için alınan bin 195 sığır ise Konya ve Ankara'ya götürülecek.
       

Derince Limanı'nda sığırların indirme işlemi bittikten sonra, kurbanlık için getirilen 78 bin koyun ise Trakya'da indirilecek ve Anadolu'ya gönderilmeyecek.
     

KURBANLIK FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?  

Hayvanların Avusturalya'dan  getirildiğini belirten Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tunç, besi için belli aralıklarla sığır ithalatına devam edileceğini söyledi. Tunç, "Kurbanlık için getirilen küçükbaş hayvanların sadece Trakya bölgesinde pazarlara götürülecek. Bu ithalatla kurbanlık fiyatlarında ciddi bir düşüş bekliyoruz." dedi. İHA
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler