YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gecekondu sahibine konut
’Kentsel dönüşüm alanları’yla ilgili yasa tasarısı yeniden gündeme geliyor
Gecekondu sahibine konut
15 Şubat 2010 / 08:08 Güncelleme: 15 Şubat 2010 / 08:11

Özellikle Sulukule’deki uygulama nedeniyle büyük tepki çeken ’kentsel dönüşüm alanları’yla ilgili yasa tasarısı yeniden gündeme geliyor.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı 2006’da Meclis’e sunulan ancak seçimin araya girmesiyle kadük olan Dönüşüm Alanları Yasa Tasarısı’nı tekrar gündeme getiriyor. Bakanlık, yeni taslağı Başbakanlığa sundu. Bu arada Belediye Kanunu’nun “kentsel dönüşüm ve gelişim alanları” ile ilgili maddesinde de değişiklik öngören düzenleme Meclis’te komisyonda bulunuyor. Bu düzenlemenin yasalaşması halinde, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın daha geniş kapsamla hazırladığı yasa taslağının geri çekilmesi söz konusu olabilecek. Bakanlığın Başbakanlığa gönderdiği taslağa göre, “afet tehlike ve riski altındaki alanlar”, “kentsel ve teknolojik risk alanları”, “fiziki, ekonomik ve sosyal çöküntü alanları”, “sosyal ve teknik altyapının yetersiz olduğu alanlar” ile “özgün kimliğin korunarak niteliğinin geliştirilmesi amaçlanan alanlar” dönüşüm kapsamında yer alacak. Söz konusu alanların iyileştirme, tasfiye, yenileme gibi yöntemlerle “planlı, düzenli, sürdürülebilir ve yaşanabilir çevrelere” dönüştürülmesi amaçlanıyor.

Zorunluluk içermiyor

Tasarıya göre, öncelik tapu tahsis belgesi olup tapuya dönüştürülmesi mümkün olmayan veya tapu tahsis belgesi iptal edilip barınacak başka konutu bulunmayan gecekondu sahiplerinde olmak üzere, barınacak başka konutu olmayıp dönüşüm alanı sınırları içinde 12 Ekim 2004’ten önce gecekondu sahibi olanlar ile en az 2 yıl öncesinden dönüşüm alanı sınırı içinde kesintisiz ikamet edenlere, durumlarını belgelendirmeleri halinde, dönüşüm alanı içinde veya dışında “sosyal konut” verilebilecek. Konutların bedeli, 20 yılı aşmamak üzere taksitlendirilecek. “Sosyal konut” ile ilgili hüküm “zorunluluk” içermiyor, dönüşüm projesinin imkanları çerçevesinde uygulama yapılacak. Dönüşüm alanı sınırının kesinleşmesinden itibaren 3 yıl içinde, dönüşüm amaçlı imar ve parselasyon planı işlemleri bitirilecek. Düzenleme, dönüşüm alanlarındaki uygulamayla ilgili idareye ve TOKİ’ye yetkiler öngörüyor, Bakanlığa da denetim alanında sorumluluk getiriyor.

Vatan

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler