YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Gazda Ankara’dan Ukrayna hamlesi
Gazda Ankara’dan Ukrayna hamlesi
15 Nisan 2014 07:10
Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi gerginlik doğalgaz piyasasına yansırken, Türkiye gelişmelerden olumsuz yönde etkilenmemek için tedbirini alıyor.

Rusya 2.2 milyar dolarlık borcu sebebiyle Ukrayna’ya sattığı gazın fiyatını 485 dolara kadar çıkarırken, Türkiye olası bir gaz kesintisinden etkilenmemek için bulduğu yeni formülü hayata geçiriyor.

Stargazete'de yer alan habere göre Karadeniz’i denizin altından kat ederek gelen ve yılda 16 milyar metreküp doğalgaz taşıma kapasitesine sahip Mavi Akım Hattı’ndan gelen gaz miktarı artırılacak. Mavi Akım’dan Samsun’a gelen gaz oradan Adapazarı’na kadar kompresör istasyonları aracılığı ile iletilebilecek.

Bu sayede Batı Hattı’nda sorun yaşanması halinde vatandaş gaz kesilme korkusu yaşamayacak. Ukrayna ile Rusya arasında yaşanabilecek gerginlikten şimdilik Türkiye etkilenmezken, iki ülke arasındaki siyasi gelişmelere karşı da arz güvenliği sağlanmış olacak. Yıllık 14 milyar metreküp kapasiteye sahip Batı Hattı’ndan gelen gazın ise sadece İstanbul’un Avrupa Yakası ve Trakya’da kullanılacağı bir sistem üzerinde çalışmalar yürütülüyor.

Türkmenler
 // sadık
Biz Türkmenistan'dan neden gaz almıyoruz?...
15 Nisan 2014 Salı 09:56
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler