YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
GAP turlarına "terör" darbesi
GAP turlarına "terör" darbesi
21 Eylül 2015 11:23
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki terör saldırıları nedeniyle Kurban Bayramı'ndaki GAP turlarına ilgi büyük oranda azaldı. Güvenlik gerekçesiyle bölgedeki otellerde doluluk yüzde 10'larda kaldı.

Mardin Otelciler ve Turizmciler Derneği Başkanı Azad Özgür Güngör, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarihi kent Mardin'de eylül ve ekim aylarının turizm açısından en canlı dönemler olduğunu belirtti.

Güneydoğu'da "özellikle Kobani olaylarının ardından turizm sektörünün olumsuz etkilerini hissetmeye başladıklarını" aktaran Güngör, son dönemlerde artan terör saldırılarının sektöre ciddi anlamla darbe vurduğunu dile getirdi. Güngör, 6 bin 500 yatak kapasitesine sahip kentteki otellerde yüzde 90'lara varan bir boşluk olduğunu bildirdi.

Cizre'de, Hakkari'de şehit haberleri geldikçe vatandaşların bölgeye gelmekte doğal olarak tedirgin olduğuna dikkati çeken Güngör, halkın GAP turlarına katılmaktansa Kapadokya, Eskişehir, Karadeniz ve diğer kültür turlarını tercih ettiğini anlattı.

Güngör, Mardin'in bölgenin en huzurlu kentlerinden biri olduğunu ancak bölgedeki güvenlik eksikliğinin kendilerine de yansıdığını vurguladı.

Kurban Bayramı için daha önceden tur rezervasyonu yapanların büyük ölçüde iptal başvurusunda bulunduğunu, sadece Mardin'in değil, GAP turu içerisindeki Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır'da da aynı sıkıntıların yaşandığına dikkati çeken Güngör, "Şu anda bu yılı verimsiz bir şekilde kapattık. Terör olayları nedeniyle tur gelmiyor" dedi.

Kentte turizmden geçimine sağlayanların aileleriyle 4 bine yaklaştığını belirten Güngör, terörden darbe gören işverenin küçülmeye gittiğini, sektörde son dönemlerde 360 çalışanın işten çıkarıldığını bildirdi.

Güngör, çatışma ortamının sektörü sıkıntılara soktuğunu vurgulayarak, "Turizmciler olarak barış sürecinin kesinlikle devam etmesini istiyoruz. Bir 30 yıl daha çatışmaların ortasında kalmak istemiyoruz. Bu bölgenin huzuru ve kalkınması için kesinlikle barış sürecinin devamı gerekiyor. Sürecin masaya yatırılması gerekiyor. Bir şekilde müzakerelerin devam etmesini istiyoruz. 4 yıllık barış ortamını mumla arıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Diyarbakır'da 10 bin kişi sektörden geçimini sağlıyor

TÜRSAB Diyarbakır Bölgesel Yürütme Kurulu İkinci Başkanı Serdar Baturay ise artık GAP turlarının insanların tatil planlamasındaki seçenekleri arasında dahi yer bulmadığını söyledi.

Geçen yıl bölge kentlerindeki otellerde doluluk oranının yüzde 100'e vardığını ancak şimdi terör nedeniyle yüzde 90 oranında boşluk yaşandığını dile getiren Baturay, turların büyük bölümünün iptal edildiğini belirtti.

Diyarbakır'da 4 bin 500 yatak kapasitesi olduğunu ancak yüzde 10'unun dolduğunu anlatan Baturay, turizmin temel taşının güvenlik olduğunu, insanların kendisini güvende hissetmediği bölgeye gitmediğini vurguladı.

Baturay, otelcisi, tur operatörü, esnafı da katıldığında kentte sektörden geçimini sağlayanların aileleriyle 10 bine ulaştığını söyledi.

Geçmiş dönemlerde özellikle bayramlarda GAP turlarına büyük ilgi olduğunu, bölgeye günlük 50-60 otobüsün geldiğini belirterek, Baturay, terör nedeniyle turlara ilginin yok denecek kadar az olduğunu ifade etti.

Baturay, "Bu olaylar bitsin, herkes güvenlik içerisinde yaşasın, siyasiler üzerine düşeni yapsınlar. İnsanlar ölmesin, kimse kimseden nefret etmesin. Turizm yapmamız için her şey var ama bu olaylar bırakmıyor" diye konuştu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler