YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FT: Ruslar fırın ve hastaneleri kasıtlı vuruyor
FT: Ruslar fırın ve hastaneleri kasıtlı vuruyor
15 Şubat 2016 09:54
İngiliz Financial Times, yerel halkın Türkiye ve Avrupa'ya göç etmesi için, Rusya'nın Suriye'de fırın ve hastaneleri vurduğunu söyledi.

Financial Times gazetesi manşetinde "Batı, Suriye savaşında Moskova'yı mültecileri silah olarak kullanmakla suçluyor" diyor. Gazetenin haberinde özetle şöyle deniyor: "Batılı diplomatlar ve siyasetçiler, Moskova'nın mülteci krizini tırmandırmaya çalışmak için Suriye'de kasıtlı olarak sivilleri vurduğu uyarısında bulunuyor. Bu, hassas ateşkesin daha başlamadan bozulabileceğine dair bir işaret.

HEDEF AVRUPA PROJESİNİ BALTALAMAK
ABD'li senatör John McCain, dün Münih'teki yıllık güvenlik konferansında 'Rusya'nın stratejisinin odağında mülteci krizini tırmandırmak ve bunu bir silah olarak kullanarak Avrupa projesine sekte vurmak var' dedi. ABD'nin yakın müttefiklerinden iki kıdemli siyasetçi ve bir Avrupalı istibarat yetkilisi de McCain'in açıklamalarını destekler nitelikte konuştu. Bu, konferansta, askeri yetkililer, diplomatlar ve siyasetçiler arasında hakim olan karamsar havayı yansıtıyor.

FIRIN VE HASTANELERİ VURMASININ SEBEBİ
Bir Avrupalı yetkiliye göre Moskova siyasi avantaj sağlamak için mülteci krizini silah olarak kullanıyor. Fırın ve hastane gibi yerler hedef alınarak yerel halkın evlerini terk etmesi, Türkiye ve Avrupa'ya mülteci akınının yoğunlaşması hedefleniyor. Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun Münih'te Cuma günü uzlaştığı ateşkesin Cuma günü başlaması planlanıyor.

RUSYA'NIN DESTEĞİ ESAD'I GÜÇLENDİRDİ
Moskova'nın hava operasyonları dengeleri Beşar Esad rejimi lehine değiştirdi, Suriye'nin kuzeyinde Washington'ın desteklediği birçok ılımlı muhalif grup teslim olma noktasına geldi. Senatör McCain, 'Bu diplomasinin asgari saldırganlık için kullanılmasıdır. Bu strateji işe yarıyor, çünkü biz izin veriyoruz. Putin'in işini bitirdikten sonra faaliyetlerin durdurulmasını (ateşkes) kabul etmesi tesadüf değil. Bu filmi Ukrayna'da da gördük' dedi."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler