YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ford'dan milyon dolarlık yatırım
Ford'dan milyon dolarlık yatırım
12 Ekim 2010 08:40
İç piyasada liderliği elinde bulunduran Ford Otosan, beklenen yeni yatırımını açıkladı.

İç pazarın 8 yıldır lideri olan Ford Otosan'ın merakla beklenen yeni yatırımı nihayet açıklandı. Şirket, ticari aracı yeni Transit ailesi için 630 milyon dolar yatırım kararı aldı.

Bu rakam Türk otomotiv sanayiinde bir model için bugüne kadar yapılan en büyük yatırım olacak. Şirketin Kocaeli fabrikası 320 bin adetlik tam kapasiteye ulaşırken, yeni aracın geliştirilmesinde Gebze'de bulunan Ar-Ge merkezi etkin görev yapacak. Yatırım kararını 'Tarihi bir adım atıyoruz.' sözüyle değerlendiren Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, bu denli büyük bir yatırımın küresel kriz sonrasına denk gelmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Türkiye'de Koç Grubu ortaklığıyla faaliyet gösteren Ford'un yatırımı, 3 yıl içinde tamamlanacak. Halen 6 bin 150 kişinin çalıştığı fabrikada 3 vardiya üretime geçilecek.

Nuri Otay, yeni Transit'in Ford Motor Company'nin global krizden çıkış reçetesi olarak gördüğü 'One Ford' dünya modeli projelerinden biri olduğunu dile getirdi. Yatırımın otomotiv yan sanayinin iş hacmini artıracağını da açıklarken, fabrikada yeni istihdam olup olmayacağı konusunda bilgi vermedi. Otay, yeni Transit yatırımının, Türkiye gibi krizden erken çıkan ülkelerin müşteri potansiyeli hesaba katılarak erken alındığını bildirdi. Türkiye'de 43 yılda 1,3 milyondan fazla Transit üretildi. Genel Müdür Otay, Ford Motor tarafından alınan kararın arkasında Türkiye'de yakalanan başarının etkili olduğunu kaydetti. Bugüne kadar üretilen Transitlerin Avrupa'dan Avustralya'ya kadar 5 kıtada 60'tan fazla ülkede yola çıktığını belirten Otay, "İhraç ettiğimiz 700 binin üzerinde Transit'le, Türkiye'ye 10 milyar doların üzerinde ihracat geliri kazandırdık. Transit, Ford'un en iyi ihraç araçlarından biri oldu." dedi.

Ford Avrupa Başkanı Stephen Odell de yatırımla ilgili, "Ford Otosan'ın Kocaeli'ndeki fabrikası, en önemli araçlarımızdan biri olan Transit'in ana üretim merkezidir. Bu yeni yatırım, Türkiye'nin küresel üretim merkezlerinden biri olarak pozisyonunu güçlendirecek." diye konuştu. Nuri Otay'ın verdiği bilgiye göre Kocaeli fabrikasına 1998 yılından beri 1,8 milyar dolar yatırım yapıldı. Son kararla birlikte fabrikanın yatırım tutarı 2 milyar 430 milyon dolara ulaşacak. Şirket, finansmanın büyük bölümünü dış piyasalardan karşılayacak. Ayrıca 250 milyon TL'nin üzerindeki büyük yatırımlar için sağlanan teşviklerden de yararlanılacak. Yatırım, firmanın temettü planlarını da etkilemeyecek. Gelecek ay 150 milyon TL temettü dağıtılacak. Ford Otosan Kocaeli fabrikası 2005 yılında 234 bin, 2006'da 250 bin, 2007'de 280 bin, 2008'de 263 bin, krizin etkili olduğu 2009 yılında da 171 bin araç üretti. Bu yıl ise 240 bine ulaşması bekleniyor.
Zaman

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler