13 Aralık 2017 Çarşamba
 • Altın153,551
 • BIST108.153
 • Dolar3,8325
 • Euro4,5073
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1140
 • İstanbul14 °C
 • Ankara2 °C
 • İzmir11 °C
 • Konya2 °C
 • Adana8 °C
 • Antalya10 °C
 • Diyarbakır3 °C
 • Bursa8 °C
 • Kayseri2 °C
 • Kocaeli3 °C
 • Şanlıurfa10 °C
 • Gaziantep5 °C
 • İçel14 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ford Otosan Rusya'da kamyon üretecek
Ford Otosan Rusya'da kamyon üretecek
10 Aralık 2014 10:06
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan ile Avtotor Holding'in kamyon ve çekici üretim işbirliği mutabakat anlaşmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 üretmesi

-Ford Otosan Genel Müdürü Yenigün

"Rusya'da 1846T çekici, Yol Serisi 4x2 ve 6x2, İnşaat Serisi 6x4 ve 8x4 modellerimizi Rusya pazarının iklim ve yol koşullarına uygun, dayanıklı, performansı ve konforu yüksek araçlar olarak Avrupa standartlarını karşılayacak şekilde üreteceğiz"

- "Rusya'da üretilen bu modeller Rusya'nın yanı sıra Kazakistan ve Belarus'ta da satılarak iki yeni pazara daha girmemizi sağlayacak"

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan ile Avtotor Holding'in kamyon ve çekici üretim işbirliği mutabakat anlaşmasına ilişkin, "Rusya'da 1846T çekici, Yol Serisi 4x2 ve 6x2, İnşaat Serisi 6x4 ve 8x4 modellerimizi Rusya pazarının iklim ve yol koşullarına uygun, dayanıklı, performansı ve konforu yüksek araçlar olarak Avrupa standartlarını karşılayacak şekilde üreteceğiz.

Rusya'da üretilen bu modeller Rusya'nın yanı sıra Kazakistan ve Belarus'ta da satılarak iki yeni pazara daha girmemizi sağlayacak" dedi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Ford'un global ağır ticari araç üretim ve mühendislik merkezi Ford Otosan yüzde 100 Ford Otosan mühendisliği ile geliştirilen ve Eskişehir İnönü Fabrikası'nda üretilerek 30 ülkeye ihraç edilen Ford Trucks kamyon ve çekicilerin Rusya'da üretimi için Rusya'nın otomotiv üreticilerinden Avtotor Holding ile üretim işbirliği mutabakat anlaşması imzaladı. Anlaşma ile Ford Trucks kamyon ve çekici modelleri, Rusya'da da üretilecek. Üretime bu ay başlanması planlanıyor.

Ford Trucks çekici ve kamyon modelleri, Rusya'nın kuzeybatısında yer alan ve "Krallar Şehri" olarak anılan Kaliningrad'daki Avtotor Fabrikası'nda üretilecek.

Ford Trucks Rusya'da üretim ile pazardaki rekabetçi konumunu güçlendirmeyi hedefliyor. Rusya'nın 2020 yılında yıllık 80 bin adetlik bir pazar hacmine ulaşması öngörülüyor. Rusya'da Avtotor tarafından üretilen Ford Trucks modelleri, özelleşmiş bayilikler aracılığıyla pazara sunulmaya devam edecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Rusya'ya 2007 yılından bu yana kamyon ihraç ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu anlaşma Ford Trucks markasını çok daha ileriye taşıyacak. Avrupa'nın en büyük kamyon pazarı olan Rusya'daki rekabet gücümüzü artırmak için yatırım yaparak, kamyon üretim operasyonumuzu Rusya'ya kadar genişlettik.

Avtotor iş birliğinde yerel üretimle Rusya'daki varlığımızı güçlendirmeyi, müşterilerimize daha yakın servis ve üretim desteği vermeyi hedefliyoruz. Rusya'da 1846T çekici, Yol Serisi 4x2 ve 6x2, İnşaat Serisi 6x4 ve 8x4 modellerimizi Rusya pazarının iklim ve yol koşullarına uygun, dayanıklı, performansı ve konforu yüksek araçlar olarak

Avrupa standartlarını karşılayacak şekilde üreteceğiz. Rusya'da üretilen bu modeller Rusya'nın yanı sıra Kazakistan ve Belarus'ta da satılarak iki yeni pazara daha girmemizi sağlayacak. Mühendislik alanındaki başarımızı kanıtladığımız kamyon işimizi, Ford Trucks yapılanması altında her geçen gün daha da büyütüyoruz."

Yenigün, Türkiye'de büyük bir hızla yürüttükleri bayi yapılanması ile bu yıl sonu itibarıyla 25 Ford Trucks bayisine ulaşacaklarını aktararak, yurt dışı yapılanmalarını ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'da atadıkları distribütörlük ve açtıkları yeni Ford Trucks tesisleri ile sürdürdüklerini bildirdi. 

Rusya'daki bayi ağını güçlendirmeyi amaçladıklarını ifade eden Yenigün, Ford Trucks markasına yatırım yapmaya devam edeceklerini kaydetti. 

Avtotor Üst Yöneticisi (CEO) Valeriy Gorbunov ise Ford Otosan gibi uluslararası bir şirket ile Ford Trucks markasının Rusya'daki üretimi konusunda yapmış oldukları iş birliğinden dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, "Avtotor Holding olarak Rusya'nın otomotiv üretimi için lojistik, insan kaynağı ve iklim koşulları olarak en uygun bölgelerinden birisi olan Kaliningrad bölgesinde 20 yıl önce başlamış olduğumuz üretim yatırımlarımızı her yıl artırarak devam ediyoruz.

Ford Trucks markasının 2015 yılı itibari ile üretim gamımıza katılacak olması hem bizim için hem de Ford Trucks markasının Rusya'daki gelişimi için çok önemli bir adım. Ağır kamyon segmentinde yıllık 15 bin adet kapasiteye sahip üretim tesislerimiz için önümüzdeki yıllarda kaynak ve boyahane yatırımlarımızı artıracağız" değerlendirmesinde bulundu. 

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler