YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FNSS, Altay tankına talip oldu
FNSS, Altay tankına talip oldu
17 Kasım 2017 19:47
TSK ile müttefik ülke silahlı kuvvetleri için paletli ve tekerlekli zırhlı araçlar ile silah sistemlerinin tasarımını ve üretimini yapan FNSS, Milli Ana Muharebe Tankı Altay'ın seri üretimine talip oldu.

Savunma Sanayi Müsteşarlığının (SSM) Milli İmkanlarla Modern Tank Üretim Projesi'nde (Altay Projesi) Otokar'ın seri üretime ilişkin teklifinin uygun bulunmamasının ardından başlayan ihale sürecinde teklifler Müsteşarlığa sunulmaya başlandı. 

Türk savunma sanayisinin zırhlı kara aracı üretimindeki uluslararası oyuncularından FNSS, bir süredir üzerinde çalıştığı seri üretim teklifini tamamlayarak SSM'ye sundu.

“BÜYÜK YARAR SAĞLAYACAĞINA İNANIYORUZ”

FNSS'nin Üst Yöneticisi Nail Kurt, Altay tankının seri üretimine ilişkin sürecin rekabete açılmasının yerinde bir karar olduğunu belirtmişti. Kurt, "FNSS altyapısı ve bilgi birikiminin Altay tanklarımızın üretimi için kullanılmasının, en başta değerli kullanıcımız Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, giderek güçlenen savunma sanayisi ekosistemimiz için büyük yarar sağlayacağına inanıyoruz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

FNSS YURT DIŞINDA 2 ÜLKEDE ÜRETİM FAALİYET GÖSTERİYOR

FNSS, geniş ürün gamında yer alan özgün tasarım paletli ve tekerlekli araçlarıyla silah sistemlerini, kendi Ar-Ge merkezinde ve kendi mühendislik birikimiyle geliştiriyor.
Yurt dışında 2 ülkede üretim faaliyetlerini sürdüren FNSS'nin, 4 binden fazla zırhlı muharebe aracı çeşitli ülkelerde kullanılıyor.

Otokar da yaptığı açıklamayla tasarımını ve prototiplerini yaptığı Altay tankının seri üretimine ilişkin teklifini Savunma Sanayii Müsteşarlığına ilettiğini bildirmişti.

 

KOÇ Grubu şirketlerinden biri olan
 // Rasim DUMAN
OTOKAR'ın, paletli/zıhlı araçlarla alâkalı hiçbir tecrübesinin olmamasına râğmen, ALTAY A.M.T. (Ana Muhârebe Tankı) gibi bir projenin, bu firmaya verilmesi, neredeyse ( 10 ) senemize mâloldu. Hâlâ da yakamızdan inmemek için yüzsüzce mücâdele ediyorlar. ALTAY Tankı mâcerâmızı ve OTOKAR'ın çevirdiği filmleri merak edenler, açık kaynaklardan epeyce bilgi edinebilirler. Oraya girmeyeceğim. FNSS, zırhlı/paletli araçlar konusunda, kendisini isbât etmiş bir firmamızdır. 80'li yılların sonundan itibâren TSK'ya ( 1600 )'den fazla ZMA,ZPT,ZTA,ZHA teslim ettiler. Bu güzide firmamız, ALTAY'ı kendisi de yapabilir; ancak, ideâl olan, BMC ile berâber yapmasıdır, kanaatimce....
17 Kasım 2017 Cuma 21:20
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler