YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fiyatların tırmanmasının nedeni 3 ülkedeki gelişme
Fiyatların tırmanmasının nedeni 3 ülkedeki gelişme
Fiyatların tırmanmasının nedeni 3 ülkedeki gelişme
21 Şubat 2008 / 07:23 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Petrol fiyatları bir haftalık aradan sonra tırmanışa geçti ve bu kez tarihi bir rekor kırdı. Petrolün varili 100 doları aştı. Fiyatların bu denli tırmanmasının nedeni 3 ülkedeki gelişmeler:


Geçen hafta düşüş eğilimine giren petrol fiyatları, uluslararası piyasalarda varili 100,1 dolar seviyesine kadar çıkarak yeni bir rekor kırdı. Asya elektronik borsasında, ABD tipi hafif ham petrol 100 dolar seviyesine çıktıktan sonra, şu sıralar 74 sent düşüşle varili 99,27 dolardan satılıyor. Brent tipi ham petrolün Nisan teslimi fiyatı da 83 sent değer kaybederek varili 97,73 dolardan işlem görüyor. Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC), 2. çeyreğin hemen öncesinde üretim miktarını azaltabileceği olasılığı nedeniyle yükselmeye başladı.


Venezüela, Rusya ve Nijerya’nın etkisi


Fiyatların artmasında, Rus petrol şirketi LUKOIL'in, fiyat anlaşmazlığı nedeniyle Almanya'daki rafinerilere petrol akışını durdurması etkili oldu. Fiyatlar geçen hafta, OPEC üyesi Venezuela'nın dünyanın en büyük petrol şirketi Exxon Mobil'e ihracatını durdurması sonrasında yükselme eğilimine girmişti. Ayrıca Nijerya'da yaşanan şiddet olaylarının da artışta etkili olduğu vurgulanıyor. Petrol fiyatlarında artış Tokyo Borsası’nı vurdu


Tokyo Borsası, yüksek petrol fiyatlarının enflasyona neden olacağı endişesi nedeniyle, günü sert düşüşle kapattı. Borsanın temel göstergesi Nikkei Endeksi, yüzde 3,25 (447,54 puan) değer kaybederek 13.310,37 puana indi. Öte yandan döviz piyasasında ABD Doları 107,60 yenden 107,90 yene çıktı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler