YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fiyat istikrarsızlığı turizmi etkiliyor
Fiyat istikrarsızlığı turizmi etkiliyor
20 Mayıs 2013 11:07
Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden Çeşme'de konaklama, plaj, restoran ve eğlence merkezlerinde fahiş fiyat uygulandığı yönündeki şikayetler turizmcilere sıkıntı yaşatıyor.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkan Vekili Yakup Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin "ucuz tatil merkezi" olmadığını, fahiş fiyatla ilgili sorunun internet üzerindeki yorum siteleri aracılığıyla çözüme kavuşabileceğine inandığını belirtti.

Çeşme'nin son yıllarda iç turizmin en moda tatil merkezi haline geldiğini, ziyaretçi sayısını hızla artıran ilçede özellikle temmuz ve ağustos ayında talebe yanıt vermekte zorlanıldığını ifade eden Demir, yüksek ilginin beraberinde yüksek fiyat eleştirilerini de getirdiğini anlattı.

İlçenin iklim yapısı, doğal güzellikleri, yüksek hizmet kalitesiyle özgün bir yapıya sahip olduğunu, ucuz bir tatil beldesi olmadığını belirten Demir, fahiş fiyat konusunda sıkıntılar yaşandığına işaret etti.

Demir, şunları söyledi:

"Turizmcileri, restoran işletmecilerimizi toplantılarda bu konuda ciddi anlamda uyarıyoruz. Fiyat istikrarını sağlamamız lazım. İtalya'daki restoranlarda bir bonfileyi en fazla 2-3 avro farkla yersiniz, fiyat ve hizmette bir istikrar vardır. Türkiye'de ve özellikle Çeşme'de bunu oluşturamadık. Ucuz bir tatil beldesi değiliz ancak fiyat hizmet istikrarını da bir türlü kuramadık. Son yıllarda menüler ortaya çıkmaya başladı, bu konuda gayret var ama istediğimiz boyuta gelemedik. Fahiş fiyat eleştirilerini haksız görmüyorum. Bize de şikayetler geliyor. Aynı restoranda farklı günlerde farklı fiyatların uygulandığı şikayetlerine sık rastlıyoruz."

Fiyat istikrarının sağlanması konusunda internet üzerindeki yorum sitelerinin etkili olabileceğine işaret eden Demir, artık herkesin tatil deneyimini bu sitelerde yorumladığını, Çeşme'ye gelen ziyaretçilerin de yorum sitelerindeki mekan yorumlarını inceleyerek program yapabileceklerini kaydetti.

Demir, ilçede fiyat istikrarına önem veren işletmelerin uzun vadede ön plana çıkacağını ancak her yerde olduğu gibi burada da "vur kaç" anlayışında işletmelerin olabileceğini belirterek, "Teknolojiyle birlikte deneyim paylaşımının yaygınlaşması artık turistik işletmelerin en önemli denetleyicisi oldu. Tüketicilerin teknolojiyi giderek daha fazla kullanması kötü işletmelere ders vererek hizmet sunanları istikrarlı ve doğru bir yöne çekecektir" dedi.

"Plaj kulüpleriyle karıştırmayın"

Çeşme Esnaf Odası Başkanı Mustafa Cenger ise ilçe genelinde uygulanan fiyatların diğer turizm merkezlerinin altında olduğunu savundu.

İlçedeki lüks plaj kulüplerinde yüksek fiyatların uygulandığını, bir külah dondurmaya 10 lira değer biçilebildiğini anlatan Cenger, "Lüks plaj kulüplerinde uygulanan fiyatları tüm Çeşme'ye mal etmek esnafa zarar veriyor. Bu kulüpler konseptleri gereği bu fiyatları uyguluyor. Bu tesisleri tercih edenler de bu fiyatları biliyor. Buradaki fiyatları alıp Çeşme'de 'bir külah dondurmayı 10 liraya yedim, bir lahmacunu 50 liraya yedim' demek Çeşme'nin imajını zedeliyor. Çeşme çarşısında bir külah dondurma 1-2 liradır, pek çok turizm merkezinden daha ucuza yemek yenir, konaklanır. Her yerde talebin yoğun olduğu dönemde oda fiyatları yükselir. Esnaf Odası olarak bize bugüne kadar fiyat ve hizmet kalitesi konusunda tek bir şikayet gelmedi. Bu konunun artık Çeşme gündeminden çıkması gerektiğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Plaj kulüplerinin işletme yetkisi

İlçenin pahalı olduğu yönündeki eleştirilere yanıt veren Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu ise ilçe hakkında genel kanının aksine buraya tatil yapmaya gelen insanların tümünün zenginlerden oluşmadığını, orta kesimin de 5 yıldız oteller ya da lüks restoranlar yerine pansiyonlar ve lokantaları kullanarak tatil yapabildiğini belirtti.

Fiyatlarıyla eleştiri konusu olan plaj kulüplerinin deniz ya da plaj üzerinde bir işletme yetkilerinin olmadığına işaret eden Tütüncüoğlu, "Bu tesisler plajı kullananlardan da ücret talep edemezler. Plajlar kamunun kullanımında olan alanlardır. Bu işletmeler plaj için değil sadece kendi işletmelerini kullananlardan para alabilirler. Bu işletmeye gitmek de tercih meselesidir" diye konuştu.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler