YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fitch’in düzenlemesi Türkiye’ye has değil
Fitch’in düzenlemesi Türkiye’ye has değil
23 Temmuz 2016 17:38
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, not değerlendirme metodolojinde yapılan düzenlemenin Türkiye’ye has olmadığını vurguladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Londra’daki merkezinden Medya İlişkileri Yöneticisi Peter Fitzpatrick, kuruluşun teknik düzenlemesinin Türkiye’ye has olmadığını söyledi.

Fitzpatrick, “Daha önce duyurulduğu üzere Fitch yakın zamanda revize edilmiş Ülke Reyting Kriterleri düzenlemelerini yayımladı.Bu düzenleme Fitch’in ülke notlarına ilişkin izahını güçlendirmeyi amaçlamakta, kısa vadeli yerel para birimi cinsinden derecelendirmelerde yeni bir ölçüm şekli sunmaktadır. 

Aynı zamanda güncellenen düzenleme uzun ve kısa vadeli ölçümlere ilişkin de yeni bir yönlendirme de sunmaktadır. Bunun sonucunda Fitch mevcut ülke notlarının revize edilmiş kriterleri yansıtması için portföyünde gözden geçirmeye gitmiştir.” ifadelerini kullandı.

Fitzpatrick, kuruluşun teknik düzenlemesinin Türkiye’ye has olmadığını, Türkiye’nin kredi notuna ilişkin öngörülen değerlendirme tarihinin 19 Ağustos olduğunu hatırlattı.

Fitch 18 Temmuz'da ülke derecelendirme metodolojisinde yerel ve yabancı para biriminden ülke kredi notlarını etkileyebilecek bir dizi teknik düzenlemeye gitmişti.

Bu kapsamda düzenlemenin mevcut notlara yansıtılması için içerisinde Tayland, Kolombiya ve Türkiye’nin de bulunduğu 23 ülkenin yerel para birimi cinsinden kredi notların ve not görünümlerinde değişiklik yapıldı.

Revizyon kapsamında Türkiye’nin de yerel para birimi cinsinden uzun vadeli kredi notu "BBB" den "BBB-"ye çekilirken, not görünümü ise “durağan” olarak belirlendi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler