YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fiş toplama uygulaması geri gelebilir
Fiş toplama uygulaması geri gelebilir
Fiş toplama uygulaması geri gelebilir
05 Kasım 2007 / 11:04 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Devlet, vatandaşı fiş toplama derdinden kurtarayım derken KDV gelirlerinden oldu. 2007'de KDV gelirini 20.2 milyar YTL olarak hesaplayan devlet, fişli vergi iadesi kalkınca beklediğinden 4 milyar YTL daha az vergi alacak. Hal böyle olunca da oluşan açık başka vergi artışları ile kapatılacak.


Bu yıla kadar vergi mükellefleri yıl boyunca fiş topluyor, daha sonra da yıl sonunda oturup devletten alacağı vergi iadesi için tek tek hesap yapmak zorunda kalıyordu. Devlet vatandaşı bu sıkıntıdan kurtarmak için 2007 itibari ile fiş, fatura toplamayı kaldırdı.

Uygulama kaldırıldı kaldırılmasına ama evdeki hesap çarşıya uymadı. Devlet KDV geliri konusunda 2007 hedelerine ulaşamıyor. Yılın ilk 9 ayında diğer vergi gelirleri yüzde 10.5 artarken KDV geliri vatandaşın alışverişlerde fiş almaması nedeniyle sadece yüzde 1.8 arttı. Bu da yıl sonu itibari ile devletin 4 milyar YTL daha az vergi alacağı anlamına geliyor.

KDV tahsilatındaki düşüş genel performansı da etkiledi. KDV eklendiğinde Maliye'nin vergi gelirlerini geçen yıla göre yüzde 9.5 artırdığı ortaya çıkıyor. Ancak uzmanlara göre yüzde 5'lik büyüme hedefinin bulunduğu 2007'de özellikle KDV'de artışın yüzde 10'ların üstünde olması gerekiyor.

Yani hesaplar bir türlü tutmuyor. Hal böyle olunca da fiş fatura toplamanın yeniden gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Ancak devletin bu sorun için daha hızlı bir çözümü var. O da sigara ve akaryakıtın ÖTV'sini artırmak. ÖTV'li fiyat üzerinden KDV alındığı için KDV gelirlerinde de bir artış yaşanacak. Bu zamların ardından Maliye 2008'de ek 3 milyar YTL gelir elde etmeyi planlıyor. Eğer ilerleyen süreçte bu da tam bir çözüm olmazsa 2008'de yeniden vergi iadesi sistemini geri getirilecek.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler