YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Fırsatı kaçıran pişman olur"
"Fırsatı kaçıran pişman olur"
16 Kasım 2010 08:37
Hükümet Cumhuriyet tarihindeki en kapsamlı borç yapılandırmasını devreye soktu. Bakan Babacan, "Fırsatı kaçıran pişman olur" dedi...

Türkiye tarihinin en kapsamlı affı için düğmeye basıldı. Devlet, başta vergi ve SGK borcu olanlar olmak üzere tüm kesimlerle barışmak için adeta kadife elini uzatırken, bundan sonra borcunu aksatanlara da gözdağı verdi.

Bakan Ali Babacan, “1500 yeni denetim elemanı alıyoruz. Ayrıca beyaz sayfa açanlar sayesinde pek çok denetçinin işi hafifleyecek. Yani bundan sonra kayıt dışı çalışmakta ısrar edenlerin işi çok zor. Ben herkese bu fırsatı kaçırmamalarını ve yapılandırmadan yararlanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Elektrik, su, emlak, trafik cezası olan vatandaşlar 31 Temmuz 2010 tarihine kadar olan borçlarını yeniden yapılandırabilecekler. Ancak asıl barış şirketler için olacak. Başta stok beyanı ve matrah artırımı ile şirketlere kayıt içine girmeleri için büyük bir fırsat tanınıyor. Matrah artırımı yapan şirketler geriye dönük Maliye incelemesinden kurtulacak. Stok beyanı ile naylon fatura kullananlar için önemli bir fırsat ortaya çıkacak. Yeniden hesaplanan borçlar, 36 aya kadar vadelendirilebilecek ve kredi kartı ile de ödenebilecek.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Çalışma Bakanı Ömer Dinçer, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal, Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci ve SGK Başkanı Emin Zararsız’la birlikte aylardır üzerinde çalışılan tarihi af tasarısını açıkladı. Tasarıdan toplumun neredeyse tüm kesimlerini ilgilendiren düzenlemeler çıktı.

Af tasarısındaki en önemli unsurlardan biri belli bir tutarın altındaki alacakların silinmesi oldu. Buna göre, Maliye Bakanlığı tarafından 31 Temmuz 2010 öncesi verilmiş 120 liraya kadar olan idari para cezaları silindi. Ayrıca Maliye, Gümrük ve SGK da 50 ve 60 lira ile altındaki alacaklarından vazgeçti. Bu kapsamda söz konusu tarihlerden önce kesilmiş trafik cezalarının önemli bir kısmı da silinmiş oldu.

Buna göre halen cezası 62 TL olan fazla yolcu alma, park yasağına uymama, emniyet kemeri takmama, araç kullanırken telefonla konuşma gibi trafik cezaları da silinecek.

Erdoğan'ın talimatı ile sigara yasağına uymayanlarına kesilen cezalar af dışında tutuldu...

Vatandaş isterse borcunu 36 ay taksitlendirebilecek ve kredi kartı ile de ödeyebilecek...

Naylon faturacılara da af

Paketten çıkan en büyük sürpriz ise “naylon fatura kullananlara” aftan yararlanma hakkı verilmesi oldu. Pakete konulan “stok beyanı” başlığıyla getirilen af hükümlerine göre, bir işletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan malları kayda alma ve kayıtlarda mevcut olduğu halde işletmede yer almayan mallar ile kasa mevcutları için düzeltme işlemleri yapma imkanı getiriliyor. Bu düzenleme özellikle daha düşük vergi ödemek için maliyetini yüksek göstermek amacıyla naylon fatura kullananlar için çözüm olacak. Halen tespit edilmiş ve kendilerine ceza kesilmiş olanlar ile olası bir incelemede yakalanmaktan çekinenler yasanın bu hükümlerinden yararlanabilecekler.

Buna göre yasadan yararlanan mükellefler düzeltme kapsamında, beyan ettikleri bu değerler üzerinden belirli bir oranda vergi ödemeleri halinde, herhangi bir vergi ve ceza uygulanmayacağına ilişkin düzenleme yapılarak işletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi sağlanacak.

Tasarı Meclis’te görüşülecek

Dün gerçekleştirilen toplantıda, “stok affı” düzenlemesi de Başbakan Yardımcısı Babacan’a soruldu. Hükümetin son dakika tasarıya “naylon fatura kullananlara af” düzenlemesi koyup koymadığına ilişkin sorulara Başbakan Yardımcısı Babacan, “Bu tasarıyla ilgili iki aydır çalışıyoruz. Çok sayıda düzenleme üzerinde duruldu. Bazı unsurlar çıkarıldı, bazı düzenlemelerin de son dakikada konulması söz konusu oldu” dedi. Ardından konuyla ilgili detayları açıklaması için Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal’a söz verdi. Ağbal, stok affıyla ilgili detayları anlatarak, “Evet, naylon fatura kullananlar bu yasadan yararlanacaklar” açıklaması yaptı. Ağbal ayrıca bir başka soru üzerine “vergi kaçakçılığı” gerekçesiyle adli soruşturmaya uğrayan mükelleflerin bu adli soruşturmalarının devam edeceğini, ancak ödeme yönünden af tasarısından yararlanabileceklerini söyledi.

Babacan, ardından da düzenlemenin tasarı aşamasında olduğunu bunun bir de Meclis süreci bulunduğunu vurguladı, Meclis’te görüşülmeye başlamasının bir kaç hafta süreceğini, Plan Bütçe Komisyonu gündemine girmesinin dahi bütçe görüşmelerinin ardından olacağını ifade etti.

Bu süreç içerisinde yeni öneriler gelebileceğini, bazı ufak tefek unsurların çıkabileceğini, başka unsurların gidebileceğini, Meclis’te de komisyon aşamasında genel kurul aşamasına bunun kapsamlı tartışılacağını söyledi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler