YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Financial Times'tan itiraf: İnanmıyoruz ama yazıyoruz
17 Aralık sonrası Türkiye aleyhinde attığı 'kırılgan beşli' manşetleriyle dikkat çeken Financial Times'tan itiraf geldi.
Financial Times'tan itiraf: İnanmıyoruz ama yazıyoruz
08 Mayıs 2014 / 08:38 Güncelleme: 08 Mayıs 2014 / 08:42

Fed'in parasal genişleme programıyla kredilerin arttığı ve cari açığın yüksek olduğu Hindistan, Endonezya, Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye'yi kırılgan gösteren gazetenin Uluslararası İlişkiler Editörü David Gardner, Financial Times Türkiye Zirvesi'nde Sabah'ın sorularını yanıtladı.

Gardner, kredi derecelendirme kuruluşları ve yatırım bankalarının ekonomistlerinin görüşlerinin piyasada karar almada etkili olmadığını ve kendilerinin de bu yorumlara eskisi kadar itibar etmediklerini belirtti.

Kırılgan beşli olarak Türkiye ve dört gelişmekte olan ülkeyi değerlendiren kuruluşların saygınlıklarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Gardner, "Piyasadaki yatırımcı da ben de yatırımcı olsam o analizleri dikkate alarak yatırım yapmam. Yatırımcıların kendi analizleri var" dedi. 

Komisyon kuruldu

Financial Times Türkiye Zirvesi'ne katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise "17 Aralık ile ilgili iddiaların sonuna kadar takip edileceğine inanıyor musunuz?" şeklindeki soruya karşılık, her türlü iddiayı ciddiye aldıklarını ve parlamentonun bunlarla ilgili bir inceleme komisyonu kurulmasını kabul ettiğini söyledi.

Şimşek, hukukun üstünlüğünü ve yolsuzluğa sıfır tolerans gösterilmesini istediğini ancak doğru işlemeyen ve tamamen suç unsurlarına dayalı grupları da kabul edemeyeceğini kaydetti. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler