YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
FETÖ'den Bank Asya'yı kurtarma operasyonu
Balıkesir'de operasyon düzenlenen dershanenin bağlı olduğu şirketin, örgütün çağrısı üzerine bir bankadan krediyle çektiği 2 milyon lirayı Bank Asya'ya yatırdığı belirlendi.
FETÖ'den Bank Asya'yı kurtarma operasyonu
22 Ocak 2016 / 20:12 Güncelleme: 22 Ocak 2016 / 20:16

Balıkesir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında operasyon düzenlenen dershanenin bağlı olduğu şirketin, örgütten "Bank Asya'yı kurtarma çağrısı" yapıldığı dönemde bir bankadan krediyle çektiği 2 milyon lirayı Bank Asya'ya yatırdığı belirlendi. 

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, geçen yıl bir dershanede öğrencilerin başka isimler altında kayıt yapıldığına yönelik ihbar üzerine Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma sürüyor.

Dershanenin el konulan evraklarında yapılan incelemenin ardından, öğrencilerin kayıt işlemlerinin çoğunda usulsüzlük yapıldığı, bir kısmının sahte isim veya kimlik bilgileri değiştirilerek kaydedildikleri belirlenirken, bağlı olduğu şirketin de örgüte finans sağladığı tespit edildi. 

Söz konusu şirketin, örgütten "Bank Asya'yı kurtarma çağrısı" yapıldığı dönemde bir bankadan krediyle çektiği 2 milyon lirayı Bank Asya'ya yatırdığı ortaya çıktı. Şirketin, yatırım amacıyla çektiği bu krediyi belirli periyotlarla taksitler halinde ilgili bankaya geri ödediği ve bu yüzden 200 bin liranın üzerinde zarar ettiği belirlendi. 

Şirketin yönetim kurulu başkanının arandığı ve hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. 

"Terörizmin Finansmanın Önlenmesi Hakkında Kanun ve Terörle Mücadele Kanunu'na muhalefet ile teröre finans sağlamak amacıyla özel belgede sahtecilik" suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 8 kişiden 2'si tutuklanmış, 6'sı yurt dışına çıkış yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 3 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarılmıştı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler