YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fethullah Gülen'in sözleri harekete geçirdi: BDDK'da temizlik başladı
Fettullah Gülen'in "BDDK'da adamlarımız var" sözü üzerine harekete geçe kurum, kilit noktalardaki 3 köstebeği görevden aldı. Görevden almaların devam edeceği belirtiliyor
Fethullah Gülen'in sözleri harekete geçirdi: BDDK'da temizlik başladı
18 Ocak 2014 / 09:30 Güncelleme: 18 Ocak 2014 / 09:30

Fethullah Gülen'in "BDDK'da adamlarımız var" başlığıyla basına sızdırılan ses kayıtlarının ardından köstebek avına çıkan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bu konuda ilk somut adımı attı.

Kilit noktalardaki 3 ismin görevlerine son veren kurum, bu konudaki çalışmalarını sürdürüyor.

Kurumun görevden aldığı ilk isim ise Başkan Yardımcısı Ozan Cangürel oldu. Cangürel'in yerine vekaleten Fatih Öztürk getirildi. Başkan Mukim Öztekin'in talimatıyla yapılan ön incelemenin ardından Denetim Daire Başkanları Faik Atay ve Mutlu Tosun'un da görevden alındığı öğrenildi. 

Kurum zan altında kaldı

"BDDK'da paralel yapı" tartışmaları kurumun önceki gün yapılan kurul toplantısına da damgasını vurdu. Mukim Öztekin'in başkanlığında yapılan toplantıda ses kayıtlarındaki ifadelerin kuruma zarar verdiği tespiti yapıldı.

Kilit ve hassas noktalardaki bazı isimlerin değişmesi yönünde görüş birliği oluştu. Bu değişikliklerin kurumun özerk yapısı dikkate alınarak basın açıklaması yapılmadan, sessiz bir şekilde hayata geçirilmesi öngörüldü. Bu görüş Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la da paylaşıldı. BDDK'ya yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Başkan Mukim Öztekin'in talimatıyla yapılan ön incelemenin ardından, kritik noktada bulunan birkaç ismin daha görev yerinin değişebileceği belirtiliyor. 

Öztürk vekalet edecek

Kararın ardından BDDK'nın resmi internet sitesinde Başkan ve Başkan Yardımcıları künyesinde değişikliğe gidildi. BDDK Başkan Yardımcısı Ozan Cangürel'in yerine vekaleten Fatih Öztürk getirildi. 2013'te bu göreve getirilen Cangürel, daha önce Risk Yönetiminden Sorumlu Daire Başkanı olarak görev yapıyordu. 

Kurul kararı gerekiyor

BDDK'da daire başkanı ve yardımcısı kurul kararıyla değişebiliyor. Konuya ilişkin çalışmaların sürdüğü BDDK'da yeni görevden almaların olup olmayacağına yönelik karar inceleme sürecinin tamamlanmasının ardından netleşecek.

Cangürel ismi sosyal medyada

Sosyal medyada önceki gün BDDK Başkan Yardımcısı Ozan Cangürel hakkında ihbarlar geldiği yönünde ifadeler yer aldı. Dün de bir gazetede "BDDK'da imam da deşifre oldu" başlığıyla yer alan haberde Gülen'in ses kaydındaki ismin Cangürel olduğu iddiasına yer verildi.

Türkiye'nin önemli projelerini üstlenen 7 işadamı ve iki şirketin mali yapılarına ilişkin bilgilerin BDDK'dan sızdırıldığı öne sürüldü. Bazı yönetim kurulu üyeleriyle beraber kurum başkanını yanlış yönlendirdiği iddia edilen Cangürel ise hakkındaki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Gülen ne demişti?

Gülen'in işadamları, medya ve BDDK'ya yönelik ses kaydında, THY'nin Bank Asya'dan paralarını çekeceği yorumları yapılıyor. "Aralık 2013 FG Bank Asya Talimatı/ BDDK'da adamlarımız var" başlığıyla yayınlanan bir diğer konuşmada Gülen'in "10 büyük işadamının 300 milyon TL kadar mevduatı Bank Asya'ya getirmesi" önerisine yer veriliyor. Gülen'e yakın isimler arasında geçen o diyalog şöyle: 

Mesela orada Zafer Bey var. Zafer Bey'le kim görüşecekse görüşse Zafer Bey bize ne yapılması gerekiyorsa anlatsa. Yönetimde ya. 

- Zafer kim abi? 

- Orada (BDDK) Yönetim Kurulu'nda ya. Teknik arkadaş. 

- Bunla alakalı olabilir. O da olur ama teknik dili konuşan Ahmet de olabilir. 

- O zaman ya Ahmet olsun ya Zafer. 

- Tamam. Aynı dili konuştuklarından teknik bir şey olacaksa Ahmet olursa size daha rahat izah edebilirler bunlar. 

- Olsun. O izah etsin o zaman. 

- Tamam. Yani işadamlarının bulunması ve bu iki husus diyorlar bankayı daha kemikli hale getirir. Dolayısıyla bu süreci baltalar. Bu süreçte böyle bir duruş sergilememizde fayda var diyorlar çünkü fon açısından biraz daha bankanın mevduata ihtiyacı var diyorlar. Hocaefendi bunu yapalım o zaman dedi. Şu süreçte bir zarar görmemek için bunu yapalım dedi. Ama normal şartlar altında endişeye mahal bir durum yok. Çünkü orada Başkan Yardımcısı'nı geçmeleri lazım. Daire Başkanı'nı geçmeleri lazım. Onun altında Daire Başkan Yardımcısı'nı geçmeleri lazım. Bunların hepsi bizim arkadaşımız. Olur da bir talimat gelirse endişesinden dolayı bunu yapıyoruz.

 

SABAH

01:24
 // Kim
Paralel devlet boylam memleket...
bu adamlar bir yolsuzlukmu yapmış yoksa birşeyler mi çalmışlar? ya da ne olabilir?
bu zamana kadar iki arada bir derede hesabı tarafsız bir gözle baktim olaylara ve taraf olmadım.Ama usta haşhaşi ne ya? yazık cok büyük talihsiz bir açıklama,fitne fesat her dönemde var elbet ama bu dönem ülke ve millet adına cok büyük sıkıntı.Rabbim tez elden bütün dünyadaki müslümanlara ferahlik Lutfeylesin yoksa dağılan bir daha toparlanamiyor,kırılan bir daha birleşemiyor ne yazık ki......
20 Ocak 2014 01:24
10:48
 // Rasim DUMAN
Rabbimizin her işinde nice sırlar,hikmetler vardır. 17 Aralık operasyonu uzerimize kabus gibi çoktu ama, çıbanın patlatılıp cerahatın temizlenmesine de vesile oldu. Başbakanını çok seven bir cemaat mensubu olarak soyluyorum bunu....
18 Ocak 2014 10:48
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler