YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fenerbahçe küme düşerse...
Fenerbahçe küme düşerse faturası çok ağır olacak
Fenerbahçe küme düşerse...
06 Temmuz 2011 / 08:15 Güncelleme: 06 Temmuz 2011 / 08:18
Şike soruşturması sebebiyle küme düşme tehlikesi yaşayan Fenerbahçe prestijin yanı sıra yayından 28,4 milyon, başarı puanından 21 milyon, birincilikten 15 milyon TL kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Şampiyonlar Ligi'ne katılamazsa en az 15 milyon lira uçacak.

Şike soruşturması kapsamında başkanı, asbaşkanı, muhasebe müdürü ve oyuncuları gözaltına alınan Fenerbahçe'de herkes bundan sonra ne olacağını merak ediyor. Camia "18. şampiyonluk alınacak mı?", "Takım küme düşürülecek mi?", "Şampiyonlar Ligi'nde oynanabilecek mi?" sorularına cevap bekliyor. Soruşturma tamamlandığında ve en kötü senaryonun gerçekleşmesi durumunda Fenerbahçe Kulübü hem maddî hem de manevi olarak ağır bir darbe alacak. Küme düşmesi halinde Sarı-Lacivertlileri şu tehlikeler bekliyor:

Yayın geliri: Küme düşmesi halinde bu sezon yayıncı kuruluştan en çok para alan Sarı-Lacivertliler ağır bir darbe yiyecek. Digitürk, 10,2'si Süper Lig katılım, 18,2'si de şampiyonluk payı olmak üzere kulübe 28,4 milyon TL ödeme yapmıştı. Yeni sezonda Kanarya, Süper Lig yerine Bank Asya'da yer alırsa bu paradan da olacak.

Puan ödülü: Süper Lig'i 34 haftada aldığı 26 galibiyet, 4 beraberlik ve 4 yenilgi ile tamamlayan Sarı-Lacivertli takım, Futbol Federasyonu'nun galibiyet (750 bin TL) ve beraberlik (375 bin TL) başına verdiği primlerden 21 milyon TL elde etmişti. Bütün maçların geçersiz kalması durumunda Kanarya bu miktarı iade etmek zorunda kalacak. Eğer sadece Karabük, Sivas ve Eskişehir ile oynanan maçlarla sınırlı tutulursa Fenerbahçe her takımı iki maçta da yendiği için 4,5 milyon TL kesilebilecek.

Birincilik parası: Şampiyonluğu elinden alınırsa Süper Lig'i 1. sırada bitirdiği için Futbol Federasyonu'nun verdiği 15 milyon TL de Bordo-Mavililere geçecek.

Fenerium: Fenerium mağazalarının da muhtemel bir krizden direkt etkilenme tehlikesi var. Fenerium'lar sezon boyunca satış rekorları kırarken, şampiyonluk tişörtleri ilk çıktığı gün 10 bin adet satılmıştı. 18. şampiyonluk ile birlikte piyasaya birçok yeni ürün sürülmüştü. Şampiyonluk alınırsa bu ürünler de elde kalacak.

Devler Ligi: Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'ne katılım payı olarak şimdiden 7,1 milyon Euro'yu kasasına koymayı garantiledi. Devler Ligi yayın geliri de 12,8 milyon Euro civarında. Trabzonspor eğer elemeleri geçememiş olsaydı F.Bahçe, Şampiyonlar Ligi sahnesine 20 milyon Euro ile adım atacaktı. Ancak UEFA'dan yasak gelirse zarar çok daha büyük olacak.

3 yabancı: 11 yabancısı bulunan Fenerbahçe, Bank Asya 1. Lig'de mücadele etmek zorunda kalırsa sadece 3 yabancı oynatabilecek. Bu durumda 8 oyuncunun sözleşmesi feshedilecek. Kulüp bu isimlere kalan paralarını da ödemek zorunda olacağı için kasadan da önemli bir rakam çıkmış olacak. (Zaman)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler