YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fed'ten faiz açıklaması
Fed'ten faiz açıklaması
22 Ağustos 2014 19:30
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, istihdam sektörünün güçlendirilmesi amacıyla düşük fazie devam edileceğini açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, istihdam sektörünün henüz tam anlamıyla güçlenmediğini ve erken faiz artırımının sektördeki iyileşmeyi frenleyebileceğini söyledi.

Wyoming eyaletinin Jakson Hole kasabasında düzenlenen toplantıda konuşan Yellen, Fed'in kendi göstergeleri dikkate alındığında, yüzde 6,2'ye düşen işsizlik oranının istihdam sektöründeki iyileşmeyi abarttığını belirtti. İstihdam sektöründeki atıl kapasiteyi ölçmenin zor olduğunu ifade eden Yellen, işgücü katılım oranının hala ABD tarihinin en düşük seviyelerinde seyrettiğine dikkat çekti.

Yellen, ekonominin düzelmesiyle daha çok insanın yeniden iş aramaya başlayabileceğini ve bunun işsizlik oranını tekrar yükseltebileceğini ileri sürdü.

''Uzun süreli işsizler, işverenler tarafından ciddi olarak değerlendirilmiyor. Bu işsizlik oranının ortaya koyduğundan, daha az kişinin iş adayı havuzunda olduğunu ve işçi ücretlerinin daha hızlı yükselerek enflasyonu yukarı çekebileceğini öneriyor'' şeklinde konuşan Yellen, düşük faiz politikasının istihdam sektörünü güçlendirmek için kullanılmaya devam edilmesi görüşünde olduğunu dile getirdi.

Buna karşın, Fed'in daha "şahin" olarak bilinen isimlerinden Philadelphia Fed'in Başkanı Charles Plosser, düşük faiz oranının çok riskli olduğunu ve sarsıcı sonuçlara yol açabileceğini öne sürdü.

Plosser, ''Ekonominin gidişatı dikkate alındığında, çok riskli bir politika izliyoruz'' değerlendirmesini yaptı.

Fed'in para politikalarını Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 29-30 Temmuz'da gerçekleşen toplantı tutanaklarına da, komite üyeleri arasında görüş farklılıkları olduğu yansımıştı.

Tutanaklarda, bazı komite üyelerinin, ekonominin normalleşme için yeterli derece güçlendiğini ileri sürdüğü, bazılarının ise daha çok kanıt görmek istedikleri ifadelerine yer verilmişti.

Analistler, Fed'in işsizliğe ve enflasyona daha çok önem veren isimlerinden Yellen'ın faiz artırımı için esneklik arayışında olduğunu, ancak faizlerin ne zaman yükseltileceğine dair yeni bir ipucu vermediğini belirttiler.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler