YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fed'den gelen sinyaller ABD'de piyasaları karıştırdı
Fed'den gelen sinyaller ABD'de piyasaları karıştırdı
12 Ekim 2014 11:15
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) varlık alımlarını sonlandıracağı bu ayda, işgücü piyasasında yaşanan kısmi iyileşmeyle birlikte, faiz artırımı konusunda Fed üyelerinden gelen karışık sinyaller, piyasalarda volatilitenin artmasına neden oldu.

ABD tahvil faizleri yüzde 2,28 seviyesiyle yaklaşık 4 ayın en düşüğüne gerilerken, dolar endeksi aralıksız 12 haftalık yükselişin ardından ilk kez haftalık bazda düşüş kaydetti. New York borsasından endeksler, haftanın tüm işlem günlerinde satıcılı seyirle kapanırken, Dow Jones endeksindeki düşüş 300 puanın üzerine çıktı. Standard & Poor's (S&P) 500 Endeksi de, bu hafta yüzde 3'ün üzerinde kayıpla son iki yılın en dert düşüşünü yaşadı.

Piyasalardaki korkunun derecesini ölçen ve S&P 500 endeksi üzerine olan opsiyonların volatilitesinden hesaplanan VIX endeksi de yeniden yükselişe geçip son 8 ayın en yüksek değerine ulaşırken, piyasalardaki korkunun da arttığına işaret etti.

Hafta içi çeşitli yerlerde açıklamalarda bulunan Fed yetkilileri ise enflasyon riskine dikkati çekerken, bazı Fed üyeleri enflasyonun beklentilerin altında kalmasının kaygı verici olduğunu söyledi.

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, büyümenin düşük kalmasına rağmen enflasyonun yükselebileceğini belirtirken, San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed'in enflasyonu kontrol altında tutmak için gerektiği takdirde varlık satışı yapma seçeneğini göz ardı etmediğine değindi. New York Fed Başkanı William Dudley ve Şikago Fed Başkanı Charles Evans, son günlerde yaptıkları açıklamalarda hedeflerin altındaki enflasyonu yakın zamandaki faiz artışı karşısında bir risk olarak değerlendirdi.

Philadelphia Fed Başkanı Charles Plosser, ABD ekonomisi için en iyi sistemin, sistematik para politikası olacağını belirterek, Fed'in ana hedefinin fiyat baskılarını kontrol altına almak olduğunu vurguladı. Plosser, istihdam piyasalarının pek çok alanda iyiye gittiğini dile getirerek, faiz artırımının ekonominin izleyeceği seyre bağlı olduğunu aktardı. ABD Merkez Bankası Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ise yükselen dolardan faydalanan ülkelerin önünü kesmeyeceklerini belirterek, "Kendi kurlarının değer kaybından fayda sağlayan ülkeleri engellemek için müdahalede bulunmayacağız" dedi.

Etiketler: , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler