YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Fed üçlüsü"nden güçlü Aralık sinyali
"Fed üçlüsü"nden güçlü Aralık sinyali
05 Kasım 2015 09:21
Fed'in en güçlü üç yetkilisi, dün yaptıkları konuşmalarda, Aralık toplantısında faiz artırımna gidileceği beklentilerini canlı tuttu

Fed Başkanı Janeet Yellen ve New York Fed Başkanı William Dudley'in her ikisi de, ABD merkez bankasının gelecek ayki toplantısında faiz artırımına gidebileceğini kaydederken, Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, enflasyonun merkez bankasının hedefinin çok altında olmadığına ilişkin güvenini dile getirdi.

Yellen, Çarşamba günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, "Bu noktada, ABD ekonomisinin iyi bir performans gösterdiğini görüyorum," dedi ve "Eğer ekonomik veriler büyümeyi ve güçlü fiyatları işaret ederse, Aralık ayında faiz artırımı 'canlı bir olasılık' olacak" şeklinde görüş bildirdi

New York'taki konuşmasında, Dudley, Başkan'a katıldığını söyledi, ancak, "bakalım verİler ne söyleyecek" dedi. Fischer dün Washington'da yaptığı konuşmada, faiz artırımının zamanlamasına ilişkin yorum yapmadı, fakat fiyat baskısının Fed'in hedefine doğru hareket edeceğini belirtti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Ekim ayı toplantısındaki açıklamasında, hanehalkı harcamaları ve işletme yatırımlarındaki "güçlü" oranları işaret ederek, "gelecek toplantıda" faiz artırımının değerlendirileceğini kaydetti. Komite'nin en etkili üyeleri olarak bilinen Yellen, Dudley ve Fischer'den gelen yorumlar, eğer ekonomideki iyileşme sürerse, gelecek ayki toplantıda faiz artırımı kararının alınabileceğini işaret etti.

Charlotte, North Carolina'da Wells Fargo Securities LLC kıdemli ekonomisti Mark Vitner, Yellen'ın konuşmasından sonra yaptığı değerlendirmede, "Bu hafta bakacağımız veriler içinde olan istihdam güçlü çıktığı ve işsizlik daha da düştüğü sürece, Aralık ayında faiz artırımına gidilme olasılığı oldukça yüksek," dedi ve "Yellen Aralık ayında Fed'in seçeneklerini açık tutmaya çalışıyor" şeklinde görüş bildirdi.

 

BLOOMBERG HT

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler