YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fed faiz için henüz karar vermedi
Fed faiz için henüz karar vermedi
31 Ekim 2015 01:04
Fed, San Francisco Şubesi Başkanı John Williams, Fed'in ekim toplantısında faiz artışına gelecek toplantıyla başlanabileceği sinyalini, piyasaları şaşırtmamak adına verdiğini, ama zaman konusunda karar vermediğini söyledi.

Williams, Washington'da bulunan Brookings Enstitüsü'nde katıldığı bir panelde, Fed'in faiz artışı zamanlaması için karar vermediğini ve daha fazla veri görmek istediğini belirtti. 

Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkına sahip olan üyelerden Williams, ayrıca Associated Press'e ekim ayı FOMC bildirisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Toplantının karar metninde, gelecek ayki toplantıya ilişkin cümleye, yatırımcıların faiz artışına aralıkta başlanması durumunda şaşırmaması adına yer verildiğini dile getiren Williams, bununla birlikte bildiriden çıkarılan ifadelerinde yerinde olduğu görüşünü paylaştı. 

FOMC'nin ekim toplantısını takiben yayımlanan sonuç bildirisinde, "Komite, faizlerin bir sonraki toplantıda artırıp artırmayacağına yönelik kararı, tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedeflerine yönelik mevcut ve beklenen ilerlemeyi değerlendirerek verecek" denilmişti. 

Diğer taraftan, eylül toplantısının karar metninde yer alan 'küresel ekonomi ve finansal gelişmeler ekonomik aktiviteyi bir şekilde olumsuz etkileyebilir' ifadesinin bildiriden çıkarılması dikkati çekmişti. 

San Francisco Fed Başkanı John Williams, buna gerekçe olarak küresel piyasalardaki dalgalanmaların azalmasını gösterdi. 

FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 15-16 Aralık tarihlerinde yapılacak ve Fed Başkanı Janet Yellen, toplantının ardından basın konferansı düzenleyerek alınan kararları değerlendirecek.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler