YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fed değişiklik yapmadı
Fed değişiklik yapmadı
19 Haziran 2013 23:30
ABD Merkez Bankası (Fed), aylık 85 milyar dolarlık varlık alımları programında değişikliğe gitmedi.

ABD Merkez Bankası (Fed), aylık 85 milyar dolarlık varlık alımları programında değişikliğe gitmedi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki günlük toplantısının ardından, karara yönelik açıklama yapıldı. Buna göre, Fed, uzun vadeli faiz oranlarının rekor düzeyde düşük tutmaya yönelik programının hızını devam ettirecek.

Ekonomik aktivitelerin ılımlı düzeyde gelişme gösterdiğini belirten Fed, istihdam piyasası koşullarının da son aylarda yeni ilerlemeler gösterdiğini aktardı. Ancak Fed, işsizlik oranlarının yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiğini, enflasyonun da uzun vadeli hedefi olan yüzde 2'lik oranın altında seyrettiğini  bildirdi.

Bu kapsamda Fed, güçlü ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve enflasyonun en tutarlı oranda olmasını sağlamaya yardım etmek için aylık 85 milyar dolar tutarındaki varlık alımlarını sürdürme kararına vardı. Varlık alımlarını, istihdam piyasası ve enflasyonun durumuna göre artırabileceğini veya azaltabileceğini kaydeden Fed, varlık alımlarına ve diğer politika araçlarını uygulamaya istihdam piyasasında kayda değer gelişme olana kadar devam edeceğini açıkladı.

Fed, bu programın hızını azaltmaya yakın olup olmadığına yönelik de belirgin bir işaret vermedi. Fed, ilk kez, ekonomi ve istihdam piyasasına ilişkin görünüme dair aşağı yönlü risklerin sohbahardan bu yana azaldığının görüldüğünü de belirtti.  

Ayrıca  bu yıla dair işsizlik oranını da mart ayındaki toplantısı sonrasında öngördüğünden yüzde 7,3-7,5 oranından, yüzde 7,2-7,3 oranına düşen Fed, oranların 2014 yılında ise yüzde 6,5 ila yüzde 6,8 arasında olabileceğini bildirdi. Fed, mart ayındaki toplantısı sonrasında bu oranları da yüzde 6.7 ila yüzde 7 arasında göstermişti.

Fed, enflasyonun da  bu yıl en düşük yüzde 0,8 düzeylerinde seyredebileceği ancak gelecek yıl yüzde 1,4 ila yüzde 2'ye yükseleceği tahmininde bulunuyor.  ABD Merkez Bankası, işsizlik oranının en azından yüzde 6,5'ye düşene kadar kısa vadeli sıfıra yakın faiz politikasını aynı şekilde sürdüreceği kriterini de korudu.

Fed'in kararı 2'ye karşı 10 oyla geçti.

Bernanke'den varlık alımlarının azaltılabileceği sinyali

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Varlık alımlarının azaltılıp azaltılmayacağına yönelik, piyasalarda oluşan meraka dair soruları yanıtlayan Bernanke, ekonominin gelişme göstermeye devam etmesi halinde, Fed'in bu yılın ilerleyen dönemlerinde, ayda 85 milyar dolarlık varlık alımlarının hızını azaltmaya başlayabileceğini belirtti.

Bu azaltmanın "ölçülü adımlar" şeklinde olabileceğini vurgulayan Bernanke,  bu noktada varlık alımlarının azaltılmasının, işsizlik oranlarının yüzde 7'e inmesine kadar süreceğini aktardı. Böylece işsizlik oranları yüzde 7'ye düştüğünde varlık alımlarının sona ereceğinin işaretini vermiş olan  Bernanke, bu seviyeye de gelecek yılın ortalarında ulaşılmasını bekliyor.

Bernanke, Fed'in varlık alımlarında herhangi bir azaltmaya gidilmesini, "bir sürücünün frene basmak yerine, gaz pedalından yavaş yavaş ayağını çekmesine" benzetti.

Ayrıca ekonominin bu yükseliş eğilimini kaybetmesi ya da toparlanmanın hızlanması durumunda da planlamada değişikliklere gidebileceklerini vurgulayan Bernanke, "Politikamızın önceden belirlenmiş bir yolu bulunmuyor ve gelen verilere ve görünümlere bağlı (olarak düzenleniyor)" dedi.

Fed kararının etkileri

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Erdal Tanas Karagöl, karara ilişkin, "Bugünlerde böyle bir kararın alınması çok önemli. Karar, Türkiye'deki olası sermaye çıkışlarını da engelleyecek. Gezi Parkı olayları nedeniyle piyasada yaşanan tedirginlik de azalmış olacak" dedi.

Karagöl, kararla gelişmekte olan ülkelerdeki yabancı sermayenin çıkışı konusundaki tedirginliğin azaldığını dile getirerek, "Karar sonucunda Türk lirasındaki baskı azalacak, lira, dolar karşısında çok fazla değer kaybetmeyecek" ifadesini kullandı.

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler