YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faturası kabarık vatandaşa müjde
Faturası kabarık vatandaşa müjde
17 Ocak 2015 07:42
EPDK, elektrikte serbest tüketici limitini 4.500 kilovatsaatten 4 bine düşürdü.

Buna göre aylık 130 lira elektrik faturası ödeyen abone, serbest tüketici olup elektriğini istediği şirketten satın alabilecek.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), önceki gün 2015 yılında geçerli olacakelektrikte serbest tüketici limitini belirledi. Kurul, 2014 yılı için 4 bin 500 kilovatsaat olanserbest tüketici limitini, 4 bin kilovatsaate düşürdü. Buna göre aylık 130 TL faturası olan abone, elektriğini istediği satıcıdan ve yüzde 10’a kadar daha ucuz temin edebilecek. Bu kararla birlikte 500 bin abone daha serbest tüketici olabilecek.

Gerek doğalgaz gerekse de elektrikte, belirli bir miktarın üzerinde tüketimi olan aboneler, ihtiyaç duydukları enerjiyi sadece bölgesindeki dağıtıcıdan değil, istediği tedarikçiden satın alabiliyor. EPDK, ‘serbest tüketici’ uygulaması adı verilen sistem gereğince her yıl limitleri yeniden belirliyor. Kurum, kısa süre önce doğalgazda serbest tüketici limitini, 2015 yılı için 100 bin metreküpten, 75 bin metreküpe düşürmüştü.

Nasıl yararlanılır?

Serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonenin, toptan satış şirketlerine ya da bulundukları bölgedeki elektrik perakende satış şirketine başvurması gerekiyor. Abone ile şirket oturuyor, elektrik fiyatıyla ilgili pazarlık yapıyor. Abone, diğer tüketicilere göre yüzde 10’a kadar daha ucuza elektrik alabiliyor.

 

HABERTÜRK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler