YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fakir vatandaşa 'doğalgaz desteği' geliyor mu?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, fakir vatandaşlara yapılacak doğalgaz yardımı haberleri için, "Bakanlığımızın böyle bir tasarısı yok" dedi.
Fakir vatandaşa 'doğalgaz desteği' geliyor mu?
15 Eylül 2013 / 14:01 Güncelleme: 15 Eylül 2013 / 14:07

Yıldız, fakir vatandaşlara doğalgaz desteği ile ilgili olarak, “Fakir kardeşlerimize yerli kömür gibi bir sübvansiyon söz konusu değil. Bakanlığımızın böyle bir tasarısı yok” dedi

Bakan Yıldız konu ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:“Elektrik Piyasası kanunu çıkartmıştık. Şimdi de Doğalgaz Piyasası Kanunu’nun taslağını hazırladık. Bu taslak içinde şekli ve şartlarını yerine getirme kaydıyla da benzer özellikleri burada zikrettik.

Eğer herhangi bir bakanlık, öncelikle Enerji Bakanlığı’nın doğalgazın yoksullara dağıttığımız, fakir kardeşlerimize dağıttığımız yerli kömür gibi bir sübvansiyon söz konusu değildir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın Böyle bir tasarısı yoktur.

Ancak kanun taslağında ilgili bakanlık hangisiyse olaki ileride böyle bir şey istemesi halinde herhangi bir çapraz sübvansiyona yol açmaksızın yani tarifeler arasında herhangi çapraz bir sübvansiyona yol açmaksızın ilgili bakanlığın teklifi ile bu tür şeyler değerlendirilebilecek.

Ama bunu bir beklenti haline sokmak doğru değil. İthal bir doğalgaz kaynağı ile alakalı bir sübvansiyonun bir kömür gibi dağıtılması şu anda bizim programımızda yer almamakta. Böyle bir şey söz konusu değildir.”

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler