YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faizler derhal düşmeli
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün canlı yayın konuğu oldu. İlk çeyrekte güçlü bir faiz indiriminin görülmesi gerektiğini söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ‘ Faizler derhal düşmeli’ dedi.
Faizler derhal düşmeli
13 Ocak 2015 / 21:06 Güncelleme: 13 Ocak 2015 / 21:10

Cesur bir şeklide şu ilk çeyrekte güçlü faiz indirimlerini Türkiye görmeli diye düşünüyorum. Türkiye'nin derhal bir an önce, piyasalarda faiz indirimini görmesi lazım. Şu anda kabul edilebilir faizleri yaşamıyor. Enflasyon beklentisi yüzde 5'ler seviyesindeyse buna bir risk faktörü koyarsınız, yüzde 6'lar seviyesinde. Bu sizin faizlerde reel anlamda gidebileceğiniz yere bir işaret gösterir. 

Enerji ithalatı yüzde 14.5 düştü

Petrol fiyatlarındaki düşüşün ekonomiye etkisini değerlendiren Bakan Zeybekci, 'Geçtiğimiz sene Aralık ayı itibariyle Türkiye'nin enerji ithalatında %14.5'a yakın bir azalma yaşandı ve bu seviyede düşmeye devam ederse Türkiye'de enerji ithalatımızda %20 civarında bir düşme olmasını bekliyoruz. 

Enflasyonda da %1'e yakın bir daralma sağlayabilir. %6.3'lerden, %5'e yakın yerlerde bir noktada olacağımızı düşünüyorum. %5'in biraz üstünde bile olsa ben razıyım zaten. 

Bakan Zeybekci 2014 yılı hedefi olan %3,3 büyümenin yakalanmasının başarı olacağını belirterek şunları söyledi 'Son çeyrekte de sanayi üretim endeksinin gelen en son rakamlarına baktığımız zaman o desteği görebileceğimizi pek zannetmiyoruz. %3'ler seviyesinde; %3 olabilir, %3.1 olabilir,%3.3 olursa da başarılı olur.'

 

AHABER

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler