YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faiz Lobisi'ne Merkez desteği
Faiz Lobisi'ne Merkez desteği
03 Şubat 2015 07:04
Türkiye, 7 kişilik Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) vereceği kararlara kilitlenmiş durumda. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faizle ilgili değişken açıklamaları faiz lobisini cesaretlendiriyor.

 Bu 7 kişi, koca ülkenin geleceğini etkileyen kararlar alıyor. Üreten, büyüyen, istihdam açan Türkiye yerine, faizcilerin cebini dolduran bir ülkeyi istiyor. Bu kararları 'bağımsız' olarak aldığını söylese de manzara hiç de öyle değil. Faiz lobilerine ve uluslararası fonlara teslim olan Merkez Bankası, onların istediğinden dışarı çıkmıyor. Faizleri indirme sinyali verdiği anda bile dolar kuruna saldırı başlıyor, yerli-yabancı bankalar kuru yükseltiyor.

Bahanesi kalmayacak

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın tek bahanesi olan enflasyonun bugün düşmesi bekleniyor. Yani bahane kalmayacak. Bu durumu gören lobi, yine dolara saldırarak döviz toplamaya başladı. Medyadaki sözcüleri ise açıktan tehdit dolu yazılarla PPK'nın olağanüstü toplanmasını önlemeye çalışıyor. Yazılarda açıkça 'Faiz indirirseniz dolar 2.70 olur' tehdidi savruluyor. Ayrıca "Faizleri indirirseniz kur çıkar ve şirketler zarar eder" algısı pompalanıyor.

 

AHABER

merkez kime hizmet ediyor...
 // atiker
uluslararası faiz lobisinin ve boğaz baronlarının faiz çarkına sumu taşıyor cb günlerdir merkez bankasının faizleri düşürmesi lazım uyarılarına pek kulak asmıyor bildiğini okuyor faizi revize ettikle geçiştiriyor faiz düşerse ekonomi ve yatırım artar ama bu adam inadına faiz lobilerine baronlara hizmete devam ediyor yoksa buda paralelin kropto adamlarındanmı çünkü bu yapı uluslararası bir karanlık örgüt olduğu netleşti hizmetin kimlere olduğuna bakmak lazım.......
03 Şubat 2015 Salı 10:42
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler