YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Faiz koridoru daraldı
Faiz koridoru daraldı
26 Mart 2013 14:22
Para Politikası Kurulu, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 8,50'den yüzde 7,50'ye indirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5,5 düzeyinde sabit tuttu.

Kurul, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 4,50 düzeyinde sabit tutarken, borç verme faiz oranını ise yüzde 8,50'den yüzde 7,50'ye indirdi.

Açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını da yüzde 8'den, yüzde 7'ye indirildi.

TCMB'den yapılan Faiz Oranlarına ilişkin duyuruda, son dönemde açıklanan verilerin, iç ve dış talep gelişmelerinin öngörüldüğü şekilde seyrettiğini gösterdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Yurt içi nihai talep sağlıklı bir toparlanma sergilerken, ihracat zayıf küresel büyümeye rağmen nispeten güçlü seyretmektedir. İç talepteki canlanmaya bağlı olarak cari işlemler açığında bir miktar yükseliş gözlenmektedir. Bununla birlikte, mevcut politika çerçevesi cari işlemler açığındaki artış eğilimini sınırlayacaktır.''

Zorunlu karşılıklar

PPK toplantısında, küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla, Türk Lirası zorunlu karşılıkların döviz ve altın cinsinden tesis edilmesi imkanı uygulamasında imkan üst limiti değişmeden dilim sayısına bir basamak ilave edildi ve ilk dilim hariç diğer dilimlerde rezerv opsiyonu katsayısı (ROK) 0,1 puan artırıldı.

Para politikalarına dönüş

HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu, Merkez Bankası'nın politika faiz koridorunu daraltmasının para politikalarına dönüş anlamında olumlu bir sinyal olduğunu belirtti.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler