YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Fahiş demir fiyatı inşaatları yıkacak
Fahiş demir fiyatı inşaatları yıkacak
Fahiş demir fiyatı inşaatları yıkacak
04 Mayıs 2008 / 08:25 Güncelleme: 04 Mayıs 2008 / 00:00

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Meclis Başkan Vekili Necip Nasır, 6 ay önce tonu 700 YTL olan demirin bugün bin 800 yeni liraya çıkmanın inşaat sektörüne büyük darbe vurduğunu söyledi. Nasır, fiyat artışlarının sektörde iflaslara neden olmaya başladığına işaret etti.


Nasır, 2006 yılının Haziran ayından itibaren inşaat sektörünün yavaşlamaya başladığını, sektörünün temel taşlarından bir olan demirdeki büyük artışın sektörü iyice zora soktuğna işaret etti. Nasır “Bu durum maliyetleri artırdığı gibi anahtar teslimi iş alan müteahhit firmaların iflasına ve yatırımların yavaşlamasına da neden olmaya başlamıştır.


Bazı müteahhit firmalar yükselen demir fiyatları karşısında taahhütlerini yerine getiremeyeceklerinden dolayı iflas etmemek için iş bırakmayı veya teminatlarını yakmayı düşünecek duruma gelmişlerdir” diye konuştu.


İhracat bağlantılarının neden gösterilerek iç piyasanın ihtiyacının gözardı edilip kriz oluşturulmasının inşaat sektörünü çıkmaza sokacağını vurgulayan Necip Nasır, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Hükümetimiz konuya acil çözüm getirmelidir. Demir gibi sektörü ilgilendiren hammaddelerin iç talep miktarına göre ihracata kota uygulayarak problemin giderilmesi sağlanmalıdır. Aksi takdirde ülkemizde lokomotif sektörlerden olan inşaat sektöründe ki bu durum yatırımların yavaşlamasına ve iflasa neden olabileceği gibi sosyal problemleri de beraberinde geti-recektir.”YENİŞAFAK

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler