YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"EXPO 2020 için 4 şehir yarışıyor"
"EXPO 2020 için 4 şehir yarışıyor"
25 Kasım 2013 13:15
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, EXPO 2020 için 4 şehrin yarıştığını, İzmir'in ipi göğüsleyen şehir olmasının millet olarak beklendiğini bildirdi.

Yıldırım, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına ilişkin değerlendirilmelerde bulundu. İzmir'in EXPO 2020'ye adaylık için oylamanın Çarşamba günü yapılacağını, Rusya'dan Yekaterinburg, Birleşik Arap Emirlikleri'den Dubai, Brezilya'dan Sao Paulo ve Türkiye'den İzmir'in bu yarışta birlikte olacaklarını söyledi.

EXPO'nun 5 yılda bir yapılan dünya sergisi olduğunu bildiren Yıldırım, "6 ay sürer. 2015'te İzmir-Milano yarıştı ve Milano çok az bir farkla kazandı. İzmir'in bu sefer daha çok rakibi var. 5 şehir başladı, sonunda bir tanesi çekildi. Şimdi 4 şehir yarışıyor, İzmir'in ipi göğüsleyen şehir olmasını millet olarak bekliyoruz" diye konuştu.

EXPO'nun tarihinin 1,5 asırdan daha fazla olduğunu, 1851'de başladığını anlatan Yıldırım, Türkiye'nin eski zamanlardan beri sürecin içinde yer aldığını ve aktif katılım sağladığını kaydetti.

EXPO'nun en önemli faydalarından birinin gittiği ülkelerdeki ekonomiyi, sanayiyi geliştirdiğini, yapıldığı şehirdeki alt yapının gelişmesine vesile olduğunu dile getiren Yıldırım,"2020 EXPO sadece ülkemize 6 ay boyunca 30 milyonu bulan ziyaretçi getirmeyecek, aynı zamanda EXPO için hazırlanan özel bir alanda İzmir'de çok ciddi alt yapı yatırımları gerçekleşecek. EXPO, İzmir'in marka şehir olması için tetikleyici güç haline gelecek. EXPO'yu İzmir kazanırsa 2014 yılından itibaren 6 yıl boyunca birçok proje hayata geçecek" dedi.

"İki yıl önce 35 İzmir 35 Proje yatırımını başlattık"

İzmir'de EXPO süreci başlamadan iki yıl önce "35 İzmir 35 Proje" yatırımını başlattıklarını bildiren Yıldırım, söz konusu projelerin 17'sinin devam ettiğini söyledi. İzmir'in ve İzmirlilerin ihtiyacı olan ve İzmirlileri geleceğe hazırlayan bu projelerin, EXPO organizasyonuna katkı sağlayacağını kaydetti.

EXPO için ilk girişimin 2011 yılı mayıs ayı sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Uluslararası Sergiler Bürosu'na (BIE) gönderdiği mektupla başladığını anımsatan Yıldırım, söz konusu mektupta 2020 EXPO'ya İzmir'in aday gösterileceği beyanının bulunduğunu,14 Haziran 2011 itibariyle de adaylığın delegelere duyurulduğunu anlattı.

EXPO için yapılan düzenlemeler hakkında bilgi veren Yıldırım, yasal düzenleme yapıldığını, Bakanlar Kurulu kararıyla da EXPO yönlendirme kurulu ve diğer organların teşkilinin sağlandığını, onların çalışma usul ve esasların belirtildiğini dile getirdi.

EXPO 2020 temasının "Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar, Herkes İçin Sağlık" olduğunu bildiren Yıldırım, EXPO'nun logosu için ise insanı merkez alan güneşi, enerjiyi, sevinç ve mutluluğu anlatan amblem seçildiğini söyledi.

Amblemin sağlığın, mutluluğun, güneşin İzmir'den tüm dünyaya yayıldığını anlatmaya çalıştığını ifade eden Yıldırım, dünyada gelişen sağlık trendleri ve Türkiye'nin son 11 yılda yaşadığı sağlıktaki dönüşüm ve gelişmeyi dikkate alarak, 11 yılda yollardaki özellikle bölünmüş yollardaki Türkiye'nin başarısını dikkate alan bir temanın belirlendiğini, amblemde de bu temanın ifade edilmeye çalışıldığını belirtti.

EXPO 2020 İzmir adaylığı için önemli bir diğer amacın ise küresel olarak sağlığa erişim, ilaca erişimde ülkeler arasındaki dengesizliğe dikkati çekmek, bu anlamda küresel dayanışma ve işbirliğini geliştirmek olduğuna işaret eden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Birçok ülke hala temel sağlık hizmetlerini almaktan yoksun. Bırakın geri kalmış ülkeler Amerika'da bile bugün sağlık sistemi Türkiye'nin çok gerisinde. 50 milyon civarında insan sağlık hizmetlerine erişemiyor. Parası yoksa sağlık hizmetleri alamıyor. O yüzden Amerika'da sağlık dönüşüm çalışmaları Obama yönetimi tarafından ısrarla yapılmaya çalışılıyor.

Amaç, Türkiye son 11 yılda ortaya koyduğu başarılı sağlık dönüşüm stratejisini ihtiyacı olan ülkelere anlatmak ve onlara teknik ve eğitim desteği vermek. Sosyal sorumluluk anlamından da herkes için sağlık fonu oluşturduk, şu anda 6,5 milyon dolar bütçesi var. Bu 78 farklı ülkede küçük ama anlamlı sosyal sorululuk içeren sağlık projelerine harcanacak fondur.

Ayrıca EXPO 2020 yürütme komitesi, ileriki yıllar için EXPO kazanıldığında, EXPO düzenlenene kadar 155 milyon avroluk bütçe hazırlamayı hedefliyor. Bu bütçenin hedefi, yardıma ihtiyaç duyan ülkelere katılım sağlamak ve bu şekilde sağlık sistemimizi, sağlığa erişimi ihtiyacı olan ülkelere sosyal sorumluluk projesi olarak götürmek."

"Üyelerin yüzde 97'si ziyaret edildi"

BIE'nin üyesi olan 167 ükenin yüzde 97'sinin bakan, bakanlık temsilcileri, EXPO görevlilileri,büyükelçilik ve iş dünyasından temsilciler seviyesinde oluşturulan heyetlerle ziyaret edildiğini belirten Yıldırım, söz konusu ülkelerin yüzde 3'ünün ise yarışılacak ülkeler olması ve destek alınamayacak ülkeler olması nedeniyle ziyaret edilmediğini kaydetti.

Ziyaretlerde EXPO 2020 İzmir sunumlarının kapsamlı olarak yapıldığına dikkati çeken Yıldırım, İzmir'in EXPO konusunda neden daha avantajlı ve yetkin olduğunun üyelere ve delegelere aktarılmaya çalışıldığını anlattı.

"60'ın üzerinde ülkenin destek beyanı mevcut"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Erdoğan, Bakanlar Kurulu üyeleri, yurt dışı misyonlarının EXPO konusunda aktif faaliyet gösterdiğini ifade eden Yıldırım, "Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın veya bizlerin yaptığı ziyaretlerin ana gündem maddelerinden biri EXPO 2020 İzmir olmuştur ve bu konuda destek talebi her seferinde ifade edilmiştir. Bu çalışmaların neticesinde 60'ın üzerinde ülkenin destek beyanı mevcuttur. Ancak bizim hedefimiz 60 ülkeyle sınırlı değil, olabildiğince daha çok üyenin desteğini alarak ipi İzmir'in göğüslemesini sağlamaktır" diye konuştu.

İlk oylamada salt çoğunluğu elde eden şehrin kazandığını belirten Yıldırım, ilk oylamada şehirlerin salt çoğunluğu alamaması halinde ise eleme usulüne geçileceğini bildirdi.

Yıldırım, EXPO için çok fazla para harcayan ülkelerin bulunduğunu ancak önemli olanın söz konusu yerin EXPO ruhuna uygunluğu olduğunu, bu bakımdan İzmir'in adaylar içinde mukayeseli üstünlüğe sahip bulunduğunu söyledi.

İzmir'in tarihi birikiminin ve doğal güzelliklerinin çok fazla olduğunu, iklim avantajının bulunduğunu, ulaşım imkanlarının diğerlerinden avantajlı olduğunu dile getiren Yıldırım, İzmir'den 3 saat uçuşla 50'inin üzerinde ülkeye varılabileceğini kaydetti.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler