YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Evelallah kaya gibi bir..."
"Evelallah kaya gibi bir..."
23 Temmuz 2013 16:02
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, büyümenin Türkiye açısından kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Birilerinin nasırına basıldığı için Gezi Parkı olaylarının çıktığına gönderme yapan Çağlayan "Yapılmak istenen Türkiye'nin ekonomisine yönelik saldırılardı. Ama başarılı olamadılar, olamazlar. Çünkü evelallah kaya gibi bir ekonomik yapıya sahibiz" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, MÜİSAD Genel Başkanı Nail Olpak ve beraberindeki heyeti kabul etti. Ekonomi Bakanlığı'nda gerçekleşen kabulde konuşan MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, Kasım ayı sonunda Küresel Kriz ve İstihdam Raporu'nu açıkladıklarını hatırlatarak, raporla ilgili bazı bilgiler verdi.

2013 hedeflerinin herkesi heyecanlandırdığını kaydeden Olpak, "Huzur güven ve istikrar istiyoruz. Hamdolsun çözüm sürecini de değerlendirdiğimizde ekonomik istikrarın yanında huzur ve güven de sağlanmış durumda" şeklinde konuştu. Olpak, "Özel sektör olarak diyoruz ki, bizden beklenen neyse biz bunları yerine getirelim diyoruz" dedi.

"Büyüme Türkiye açısından kaçınılmaz"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise, "MÜSİAD benim için önemli bir bilgi kaynadığıdır" diyerek kendisinin de sanayici olduğunu hatırlattı. "Büyüme Türkiye açısından vazgeçilmez, Türkiye açısından kaçınılmaz" diyen Çağlayan "Türkiye'nin gerçek performansı, gerçek hakkı yüzde 4'lük büyüme de değildir. Türkiye 2023 hedeflerini yakalaması için ortalama yüzde 5.5-6 minimum büyümesi lazım" şeklinde konuştu. Çağlayan, yüzde 3'lük bir büyümenin de önemli olduğunu söyleyerek "Ben hala yüzde 4'lük ümidimi muhafaza ettiğimi ifade etmek istiyorum" dedi.

Büyüme için Türkiye'de firmaların yatırım yapması gerektiğini söyleyen Çağlayan, bankacılık anlayışını da izana davet ettiğini ifade etti. Bankacılığın belli bir mevduatının kobilere kullandırılması gibi bir çalışma yapılabileceğine dikkat çeken Çağlayan, "Bankacılık sisteminin belli bir mevduatının veya kredilerinin belli bir hacminin kobilere kullandırılması gibi bir çalışma. Yani bankaların mevduatının veya kredilerinin bir kısmını kobilere kullandırılması gibi bir sistem üzerinde çalışılabilir" şeklinde konuştu. Çağlayan, Mayıs ayında yaşanan ekonomik büyümenin ileride tekrar yaşanabileceğine vurgu yaparak şunları söyledi:

"Mayıs ayındaki durum tekrar geri gelir mi? Hiç bir endişeniz olmasın. Evelalah bu Türkiye neler gördü, neler yaşadı şöyle bir dönün. Ben 55 yaşındayım, şöyle geriye bakıyorum bazen neler gördük, nerelerden nerelere geldik. Allah'a şükürler olsun. Evet yapılmak istenen Türkiye'nin ekonomisine yönelik saldırılardı. Ama başarılı olamadılar, olamazlar. Çünkü evelallah kaya gibi bir ekonomik yapıya sahibiz. Gerek borçlarımızda, gerek bütçe bütçe disiplinimizde, gerek mali disiplinimizde, gerek ihracatımızda, gerek Avrupa 4 yılda 5 milyon insan işini kaybederken, bizim 5 yılda 6 milyonu istihdam etmemiz tüm dünyaya verilen mesajda; Türkiye düşmanları bilhassa Türkiye'yi sıkıntıya sokmanın, elini zora sokmanın Türkiye ekonomisine yönelik saldırılardan geçtiğini her fırsatta düşünmüştür ama başarılı olamadılar, olamazlar."

"Mayıs ayındaki gelişmeler, birilerinin nasırına bastı"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'ni daha yapacağı çok proje, çok yatırım olduğunu söyleyerek, "Türkiye'nin şuanda kredi bulma noktasında hiçbir sıkıntısı yok" dedi. "Dünyanın finans kesiminin Türkiye'ye açmış oldukları kredilerde hiçbir sıkıntı yok" diyen Çağlayan, "Mayıs ayındaki gelişmeler birilerinin nasırına bastı. Zaten onun nasırına basmaya devam edeceğiz inşallah" diye konuştu. Çağlayan, "İnşallah biz daha çok Mayıslar yaşayacağız, bu Mayıs'ta yaşadığımız gibi" dedi.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler