YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evden önce "borcu yoktur" belgesi istenecek
Evden önce "borcu yoktur" belgesi istenecek
Evden önce "borcu yoktur" belgesi istenecek
09 Nisan 2008 / 08:16 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Maliye Bakanlığı'nın istediği olursa ev alacaklardan "borcu yoktur" belgesi istenecek. Vergi borcu olana ev satılmayacak; silah, petrol, tekel, özel okul, otel ruhsatı verilmeyecek. Vergi borcu olanları yakın takibe almaya hazırlanan Maliye Bakanlığı, borçlulara ev satın alması dışında bir dizi daha sınırlama getiriyor. Evden önce "borcu yoktur" belgesi istenecek.


Amme Alacaklarının Tahsili Yasası'nda deşikliğe gidiliyor. Vergi borcu olanlara ev satılmayacak, silah ruhsatının yanı sıra petrol arama, tekel bayii, özel okul, otel, sigorta şirketi kurma izni verilmeyecek..


Maliye Bakanlığı, vergi borcu olanları yakın takibe almaya hazırlanıyor. Meclis Plan ve Bütçe Alt Komisyonu'nda ele alınan bir yasa tasarısında yapılan düzenleme ile ev almak isteyen vatandaştan tekel bayii açmak isteyen girişimciye kadar çok geniş bir kitle için önemli kısıtlamalar getirildi. Örneğin, vergi borcu olan vatandaşlar birikmiş borcunu ödemeden ev alım satımı yapamayacak. Vergi borcu olanlar petrol arama izni alamayacak, tekel bayii, özel okul, otel, sigorta şirketi açamayacak. Bu durumda olanlara silah ruhsatı da verilmeyecek. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nun Amme Alacaklarının Tahsili Yasa Tasarısı ile ilgili yaptığı çalışma tamamlandı.


Tasarıda, amme alacağı ödenmeden yapılamayacak işlemler konusunda Maliye Bakanlığı'na geniş yetki tanındı. Ev satın alınmasından döviz bürosu açmaya kadar çok sayıda işlemde, mükellefin vergi borcu olmadığına ilişkin yazı istenmesi konusunda Maliye Bakanlığı'na yetki verildi. Alt komisyonun tasarıda yaptığı değişiklik şu düzenlemeleri içeriyor:


BORCU OLANA EV VE RUHSAT YOK


Vergilerini vadesinde ödemeyenlerin yapamayacağı resmi işlemlerin kapsamı genişletildi. Buna göre, yapı kullanma izni alımı, bina inşaat harcı ve tapu işlemlerinde vergi borcu bulunmağına ilişkin belge istenecek. Yani ev alan vatandaşlar tapu dairesinde işlem yaptırırken vergi dairesinden aldığı "Borcu yoktur" yazısını götürecek. Herhangi bir vergi borcu bulunan vatandaş, tapu işlemi yapamayacağı için örneğin ev alımı satımı gerçekleştiremeyecek.


SİLAH RUHSATI VE DEFİNE ARAMA


Silah taşıma ve bulundurma ruhsatı da vergi borcu olmayanlara verilecek. Eski eser ve define arama izni, avcılık belgesi alımı, maden arama izni, özel yat kayıtları gibi işlemler sırasında da vergi borcu olmadığına ilişkin yazı istenecek.


PETROL ARAMA VE DÖVİZ BÜROSU


Vergi borcu bulunanlar marka tescili yaptıramayacak, petrol arama izni alamayacak. Burcu olanlara tekel ürünleri, tıbbi ürünleri satma, özel hastane, avukatlık bürosu, özel okul, özel sürücü kursu, turizm tesisi açma izni verilmeyecek. Müteahhitlik karnesi, özel TV ve radyo kurma, banka, sigorta şirketi, döviz büfesi açma sırasında da bu belge istenecek.


KAMU İHALELERİ


Maliye Bakanlığı, Kamu İhale Kanunu kapsamında devletten ihale alanlar, teşviklerden yararlananlar ile kamu kurumlarında yaptırılacak bazı harç ve izin belgesi işlemlerinde de bakanlığa bağlı tahsil dairelerince takip edilen alacak olmadığına dair yazı getirme zorunluluğu getirebilecek. Bakanlığın uygulamasına rağmen işlem yaparken vergi borcu olmadığı yazısını zorunlu tutmayan idarelere 2 bin YTL idari para cezası verilecek.


HANGİ VERGİLER KAPSAMDA?


MALİYE Bakanlığı'nın tahsil ettiği vergiler yasa kapsamında olacak. Ev alımından ruhsata kadar yapılacak işlemlerde Gelir, Kurumlar Vergisi, KDV, ÖTV ve Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu olup olmadığına bakılacak. Bu vergileri ödemeyen vatandaş yasadaki işlemleri de yapamayacak. Belediye Gelirleri Yasası ile getirilen vergiler ile Emlak Vergisi ise kapsam dışı olacak.


BELGELER NASIL ALINACAK?


VERGİ borcu olmadığına ilişkin bilgilere vergi dairelerinden rahatlıkla ulaşılabilecek. Vatandaşlar vergi dairelerinde 'vergi numaralarını' vererek hızla bilgilerine ulaşıp, işlem yaptırabilecek.


KAPSAM DIŞI VERGİLER NELER?


PLAN ve Bütçe Alt Komisyonu Başkanı Mehmet Açıkalın, yapılan düzenlemenin kırtasiyeyi fazla arttırmayacağını belirterek, "Bütün vergi daireleri online olarak birbirine bağlı. Sisteme girince mükellefin borcu olup olmadığı ortaya çıkıyor. Bu nedenle hızla iş yaptırmak mümkün" dedi. Alt Komisyonun CHP'li üyesi Akif Hamzaçebi ise vergi borcu olanların ev bile satın almasını önleyecek önergenin Maliye Bakanlığı'ndan gelen halinin çok daha geniş olduğunu, ancak komisyon olarak bunun kapsamını daralttıklarını söyledi. Hamzaçebi, "Tasarıda vergi ayrımı yapılmadığı için yerel yönetimlerin aldığı vergiler hariç tüm vergi borçları kapsamda olacak" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler