YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Evden eve nakliyede 200 milyon lira 'korsan'lara gidiyor
Evden eve nakliyede 200 milyon lira 'korsan'lara gidiyor
13 Ekim 2015 16:35
İSTEEND Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ukan, yılda 100 bini aşkın ev veya ofis eşyasının taşındığını ve bunun en az 70 bininin kayıt dışı olduğunu söyledi.

İstanbul Evden Eve Nakliyeciler Derneği (İSTEEND) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Ukan, yılda 100 bini aşkın ev veya ofisin eşyasının taşındığını belirterek, "Bunun en az 70 bini kayıt dışıdır. Bir ev ya da ofisin eşyalarının taşıma bedeli ortalama 3 bin liradan hesaplandığında, yılda 200 milyon liradan fazla paranın kayıt dışı çalışan kişilere ödendiği ortaya çıkmaktadır" dedi.

Ukan, ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Bursa'da AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul dışında Bursa, Balıkesir, Yalova gibi illerde de üyeleri bulunduğunu söyledi. 

Nakliye sektöründe ciddi bir düzensizliğin olduğunu ve bazı "korsan" firmaların bu işten büyük paralar kazandığını belirten Ukan, "Sadece, ticari amaçla ev ve büro eşyası taşımacılığı yapanlara verilen yetki belgesi olan K-3'e sahip firmalar sistemde kayıtlıdır. Tayinlerin en yoğun yaşandığı aylar temmuz, ağustos ve eylül olduğundan bu dönemde gerek şehir içi gerekse şehirler arası evden eve, bürodan büroya eşya taşıma işleri artmaktadır" diye konuştu.

Yılda 100 bini aşkın ev veya ofisin eşyasının firmalar tarafından taşındığını ifade eden Ukan, şunları kaydetti:

"Bunun en az 70 bini kayıt dışıdır. Bir ev ya da ofisin eşyalarının taşıma bedeli ortalama 3 bin liradan hesaplandığında, yılda 200 milyon liradan fazla paranın kayıt dışı çalışan kişilere ödendiği ortaya çıkmaktadır. Kayıtlı olsun olmasın bazı firmalar gerçek gelirlerini beyan etmedikleri için çok vergi ödemiyorlar bu da en çok devlet memurlarının tayin zamanında oluyor. Devlet personeli KDV ödememek için fatura istemiyor, bu da ülke ekonomisine zarar veriyor. İsteğimiz, kamu personelinin taşıma masrafının karşılanmasında devletin doğrudan parayı firmanın banka hesabına yatırmasıdır."

 

AA

1
 // 1
Devlet benim tuvalet kağıdı ihtiyacımı birde ayakkabı tamir parami birde ise gelip giderken yolcu otobüslerinde rahat edemiyorum taksi masraflarımı günlük ekmek ihtiyacımın yüzde 60 ını aylık masaj ihtiyacımın da lüks salonlarda olmak şartıyla tamamını karsilasin birde bana yaklaşık 1800 2000 tl en az para versin ancak işçi sınıfının parasini da 600 tl den fazla yapmasın sakin ha yoksa bizim maaşlarımiz ödenemez. .....
13 Ekim 2015 23:22
 // Ali orucoglu
İsteend yönetimine Teşekkürler sesimizi duyurduğu için...
13 Ekim 2015 20:28
 // Karamsar
Gene devlet memurları kayrılıyor. İşçi de evini taşıyorsa ışveren mi verilir karşılayacak yani. Merak ediyoruz devlet memurları altın kaplama mı? Tepedekiler böyle ayrımcı zihniyetle mi oy devşireceler? Bizim sesimiz sizsiniz kanal a haber. Lütfen bunları göz ardı etmeyin iletin. Merak ediyoruz ne diyecekler....
13 Ekim 2015 18:58
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler