YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ev tekstilcileri İran'la coşacak
Ev tekstilcileri İran'la coşacak
31 Ekim 2015 16:20
TETSİAD Başkanı Küçükçalık, "İran piyasasında yapacağımız yeni anlaşmalarla dünya ev tekstili ihracatı sıralamasında Çin'in arından ikinciliğe yükselmek istiyoruz" dedi.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk ev tekstili sektörünün 2014 sonu itibarıyla 13 milyar dolarlık üretime ulaştığını söyledi.

Kurda yaşanan dalgalanmayı sektörün kendi içindeki iç-dış piyasa kanallarıyla dengelemeyi başardığını vurgulayan Küçükçalık, "Ev tekstili sektörü olarak kur keşmekeşinden olabildiğince az hasar aldık. Herkes gibi biz de etkilendik ancak sektör kendi içinde kur kaynaklı maliyet farklarını absorbe etmeyi başardı" dedi.

Türkiye ev tekstili sektörünün dünya sıralamasında Çin, Hindistan ve Pakistan'ın ardından dördüncü sırada bulunduğunu hatırlatan Küçükçalık, "Yöneldiğimiz alternatif pazarların etkisiyle ve özellikle bakir İran piyasasında yapacağımız yeni anlaşmalarla dünya ev tekstili ihracatı sıralamasında Hindistan ve Pakistan'ı geçerek Çin'in arından 2'nciliğe yükselmek istiyoruz" diye konuştu.

Avrupa Birliği ülkelerindeki "ekonomik deliğin" gittikçe büyüdüğünü söyleyen Küçükçalık, bu ülkelerle ticaret yapmanın Türk ev tekstili firmalarını olumsuz etkileme ihtimaline karşı sektörün Uzak Doğu, Afrika ve Güney Amerika gibi yeni pazarlara yönelmesinin gerekliliğine dikkati çekti. 

"Tekstil sektöründe çalışanların yarısı kadın"

TÜİK verilerine göre, birçok sektörde kadın çalışan oranlarının ortalama yüzde 15'in altında olduğunu aktaran Küçükçalık, şöyle konuştu:

"Tekstil çalışanlarının yüzde 50'sine yakını kadınlardan oluşuyor. Sektördeki kayıtlı ve kayıt dışı yaklaşık 2 milyon çalışan göz önüne alındığında, bu istatistik yaklaşık 1 milyon kadın çalışanın istihdam edildiğini de ortaya koyuyor. Bu durum aile içinde kadınların söz sahibi olması ve sosyal açıdan topluma daha fazla katılmalarını beraberinde getiriyor."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler