YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ev sahipleri bu cezaya dikkat
Maliye, kapı kapı dolaşıp kira gelirini bildirmeyen ev sahibi arıyor.
Ev sahipleri bu cezaya dikkat
23 Mart 2010 / 07:49 Güncelleme: 23 Mart 2010 / 07:50

Ev ya da işyerinden kira geliri elde eden mükelleflerin Maliye’ye beyanname verme süresi 25 Mart Perşembe günü sona eriyor. Bu süre içerisinde kira beyannamesi veren ev ve işyeri sahipleri 390 liralık vergi muafiyeti hakkından yararlanacak. Süreyi geçiren mükellefler ise cezanın yanı sıra muafiyet hakkını da kaybederek çifte cezayla karşı karşıya kalacak. Maliye, kayda girmek isteyen ev sahiplerine kolaylık sağlamak için büyük alışveriş merkezlerinde açtığı standlarda bilgisayarla beyanname alıyor.

KISA MESAJ ATIYORLAR

Maliye Bakanlığı, kiralık ev ve dükkanları tespit edip gayrimenkul kazanç sahiplerini kayıt içine alabilmek için ilginç yöntemler uyguluyor. İstanbul’da ev sahiplerinin cep telefonlarına SMS gönderilerek mükellefiyetlerini beyan etmeleri istenirken başta Ankara olmak üzere birçok ilde vergi elemanları kapı kapı dolaşıp kiralık ev ve işyerlerini tespit ediyor.

30 BİN YENİ MÜKELLEF

Denetimlere ilişkin bilgi veren Ankara Vergi Dairesi Başkanı Şinasi Candan, kapıdan tespit yöntemiyle geçen yıl hiç beyanda bulunmayan 20 bin kiralık ev ve dükkan tespit ettiklerini, aynı yöntemle bu yıl da en az 30 bin yeni mükellef kaydı yapmayı planladıklarını söyledi. Ankara’da 400 bine yakın kiracı olduğunu belirten Candan, “Nüfus, tapu, elektrik ve su faturaları gibi bilgiler üzerinden belirlediğimiz kiracıları ziyaret edip ne kadar kira ödediklerini öğreniyoruz. Bu yolla 100 bin olan mükellef sayısını önce 130 bine ardından da 150 bine çıkaracağız” dedi.

FIRSATI KAÇIRMAYIN

Gelir İdaresi, vergi dairelerine birer yazı göndererek büyük alışveriş merkezlerinde vergi standları kurulması talimatı vermişti. Kira geliri olanlar bu stantlarda hem bilgi alıyor hem beyannamelerini görevlilere internet aracılığıyla veriyor. Candan, vergide indirimli son iki günlük fırsat günlerinin kaçırılmaması çağrısında bulunurken, “Kira gelirini 25 Mart günü sonuna kadar beyan edenler 390 liralık indirim fırsatını yakalayacak. Süreyi geçirenler ise hem indirimi kaçıracak hem cezayla karşılaşacak” dedi. 

Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler