YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ev hanımlarına sigorta müjdesi
Ev hanımlarına sigorta müjdesi
29 Ağustos 2016 10:19
Yapılan çalışmalar kapsamında ev hizmetlerinde çalışanlar, sürekli ya da süreksiz çalışmalarına bakılmadan sosyal güvenlik kapsamına alınacak.

Evde el becerilerini kullanarak(havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, her nevi nakış işlerini ve her nevi turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urganları v.b) gibi eşyaları yaparak üretim ve satışını gerçekleştiren  kadınlara müjde Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Süleyman Soylu'dan geldi.

Bu tarz çalışmalar yapan kadınlara yönelik sigortalanmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini söyleyen Soylu sözlerine şöyle devam etti:

"Ev hizmetlerinde çalışanların sürekli ya da süreksiz çalışmalarına bakılmadan sosyal güvenlik kapsamına alınmaları sağlandı. Özel istihdam büroları ev hizmetlerinde de geçici iş ilişkisi kuracak" dedi.

Yapılan çalışmalar kapsamında ev kadınları, isteğe bağlı sigorta pirimi ödemelerine teşvik edilirken evden veya uzaktan çalışmaları için de yeni projeler tasarlanıyor.
 
Çalışma Bakanı Soylu, ev hizmetlerinde çalışan kadınların sigortalı olması konusunun önemine dikkat çekerek: "Bu konuda hazırlanan afişler sosyal güvenlik il müdürlüklerine gönderildi. 

Konuyla ilgili kamu spotları hazırlandı ve kanallarda gösterime başladı. Ayrıca evde çocuk bakım hizmetleri yoluyla kadın istihdamının desteklenmesi kapsamında Bursa, İzmir, Antalya pilot il seçildi. 

Burada 5 bin aileye 24 aya kadar 38 milyon euro üzerinde mali destek sağlanıyor" bilgisini verdi. 

Bakan Soylu, ev hizmetlerinde çalışanların sürekli ya da süreksiz çalışmalarına bakılmadan sosyal güvenlik kapsamına alınmasının sağlandığını belirterek: "Bürokratik işlemleri kaldırılarak kolay işverenlik sistemi geliştirilmiştir" dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler