YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ev alacaklara müjde! Fiyatlar düşüyor...
Ev alacaklara müjde! Fiyatlar düşüyor...
28 Ocak 2015 14:58
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ilk defa ev alacaklar için yüzde 15 devlet desteği olacağı açıklamasının ardından akıllara ilk gelen soru, "Fiyatlar düşecek mi?" oldu.

Ekonomi Uzmanı Nevzat Erdağ, konuyla ilgili olarak Kanalahaber'e yaptığı açıklamada, bu destek sayesinde konut sektöründeki arz ve talep arasındaki farkın azalacağını ve ikinci el konut fiyatlarının önümüzdeki süreçte düşeceğini söyledi.

Erdağ konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

Sayın Başbakanımız, yeni evlenecek çiftlerin konut finansmanını sağlamak için, gençlere imkan sunmak için konutta destek yapılacağını belirtti.

Bu işin özünde, bankada bir hesap açacaksınız ve konut almış gibi düzenli ödeme yapacaksınız. Bu ilk kez konut alacaklar için geçerli bir uygulama. Üzerinden beş yıl geçmesi gerekir.

Amacı talep arz farklarını azaltmaktır. Şu an talep ve arz arasında yüzde 30'luk bir fark var ve böyle giderse bu daha da fazla artacak.  Konut satışı öne süren firma sayısı çok fazla. Bu arttıkça aradaki fark da artacaktır.

Bu uygulama önümüzdeki süreçte ikinci el konut fiyatlarını kesinlikle etkileyecektir. Talep arttıkça arz azalacak ve fiyatlar da düşecektir.

 

KANALAHABER.COM/HALİDE TONGA

halidetonga@kanalahaber.com

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler