YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ev alacaklara kötü haber
Ev alacaklara kötü haber
13 Mart 2011 07:54
Uzmanlar talep ve enflasyon artışının yanı sıra enerji fiyatlarında yükselmenin 2011 yılında konut fiyatlarının yüzde 15 artmasına neden olabileceğine işaret ediyor.

Talep artışı ve enflasyon baskısı ile bu yıl konut fiyatlarının yüzde 15 artması bekleniyor.

Lal Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Öz, fiyat artışının metropollerdeki yeni yaşam alanlarında daha fazla olacağını söyledi. 2011 yılının tüm sektörlerde toparlanma yılı olacağını ve yatırımcıları harekete geçireceğini anlatan Öz “Çok çeşitli kampanyalar ve yeni tarz yapılar yatırımcıdan yana bir tablo çiziyor. Ayrıca yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin yapılan düzenleme de talep artışına neden olacak. Bütün bunlar beraberinde konut fiyatlarını da yukarıya çekecek” dedi. Ayrıca yükselen enerji fiyatlarının enflasyon baskısı yaratacağını anlatan Öz “2011 iyice toparlanan bir piyasa bırakacağından gayrimenkulde esas hareketlenme 2012’de olacaktır. Kentsel dönüşüm projeleri yeni cazibe merkezleri yaratacaktır” diye konuştu.

Cebeci geriliyor

Ebru Öz İzmir, Ankara ve İstanbul gibi büyük metropollerde fiyat artışının yeni yaşam alanlarında merkezi yerlere göre daha çok olduğuna da dikkati çekti. Öz “Örneğin Ankara’nın Cebeci, Aşağı Ayrancı, Ulus gibi merkezlerinde gayrimenkuller değer kaybederken, Eskişehiryolu hattı boyunca uzanan ve içerilere doğru devam eden bölgede fiyatlar artmaktadır” dedi. Kentsel dönüşümlerin, şehir merkezlerinin yatırım türünü değiştirdiğini ifade eden Öz “Bir şehirde bir zamanlar için fabrika yatırımı için uygun olan bir alan, sanat bölgesine ya da bir ticari merkeze ya da otel piyasası için ideal bir yere dönüşebiliyor. Bu da boş yer bulmakta zorlanan, şehir merkezinde alternatif yerler arayan yatırımcıyı bölgeye çekiyor” dedi.

Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler