YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ette fiyat yine yükseldi
Et fırsatçıları buldukları her fırsatta etin fiyatıyla oynayarak vatandaşı canından bezdirdi.
Ette fiyat yine yükseldi
22 Haziran 2010 / 07:25 Güncelleme: 22 Haziran 2010 / 07:36

Et Balık Kurumu'nun (EBK) açtığı canlı hayvan ve karkas et ihalesi sonrası 12.5 liraya kadar gerileyen karkas etin fiyatı 'fırsatçılar yüzünden yeniden yükselişe geçti. İthal edilen hayvan sayının az olduğunu gören fırsatçılar, besicileri yönlendirerek elindeki hayvanları kesime göndermeme çağrısı yaptı. Bu çağrıya uyan büyük besiciler karkas et fiyatının 15 liraya yükselmesine neden oldu.

RAMAZAN HEDEFİ

Uyum Marketleri Et-Piliç Entegre Tesisleri Kategori Yönetimi Müdürü Serkan Büyükünal, üreticilerin fiyatlar artacak düşüncesiyle hareket ederek ellerindeki hayvanları pazara sürmediğini bunun sonucunda da piyasanın sığlaştığını söyledi. Bu nedenle piyasada hayvan sıkıntısının yeniden baş gösterdiğini belirten Büyükünal, "Felaket tellalları Ramazan ayında karkas fiyatları 20 lira olacak diye tempo tutmaya başladı bile" dedi.

ÖZEL SEKTÖRE YETKİ VERİLSİN

Emin Et Başkanı Mehmet Emin Arslan da, ithal edilen hayvan sayısının yetersiz olduğunu söyledi. Özel sektöre de ithalat yetkisi verilmesini talep eden Arslan şöyle konuştu:

"Yapılan ithalatla gelen hayvan sayısı çok az. Bin 600 kadar hayvan geldi ben sadece 16 tane alabildim. Tek seferde en az 200-300 bin hayvan getirilmeli. Şuan Türkiye'nin elinde 7-8 milyon hayvan var. En az 36 milyon adet olmalı. Bunun için de özel sektöre ithalat izni vermeleri gerekiyor. Gerekirse Ankara'ya gidip orada yatacağım bu işi çözmek için."

Kasaplar da ithal edilen hayvan sayısının artırılması gerektiğini savunuyor. Dana kuşbaşının kilosunu 24 liradan sattıklarını kaydeden kasap Yılmaz Balcı, fiyatın 18 lira olması gerektiğini belirterek, "Fiyat artışından kazanç sağlayanların gözü korkutulmalı. Aksi takdirde fiyatlar düşmez" dedi.

1 ayda 2.5 lira arttı

EBK'nın 20 Mayıs'ta yaptığı et ihalesinin ardından 12.5 liraya kadar gerileyen karkas et fiyatları yeniden artmaya başladı. 31 Mayıs'ta 1.35, lira olan karkas etin fiyatı, 7 Haziran'da 14.50 liraya, 14 Haziran'da ise 14.80 liraya yükseldi. Kargas etin fiyatı dün itibariyle 15 lira oldu. Mehmet Emin Arslan, artışın devam etmesi halinde fiyatların Ramazan ayında tekrar 18 liraya çıkacağını belirtti. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler