YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ette büyük şantaj
Ette büyük şantaj
16 Ocak 2011 12:46
Kırmızı etteki fahiş fiyatlar, hükümetin canlı hayvan ithal etmesiyle düşüş gösterdi. Geçtiğimiz günlerde ise 3 büyük firma ithal etle rekabet edemedikleri gerekçesiyle canlı havyan alımlarını durdurdu.

Geçtiğimiz günlerde önce Banvit, ardından da Koç ve Saray Grubu'nun ithal etle rekabet edemedikleri gerekçesiyle canlı hayvan alımını durdurma kararının yankıları sürüyor.

Tarım Bakanı Mehdi Eker'in "Geçmiş dönemde çok büyük kâr yaptıklarını biliyoruz" şeklindeki açıklamasının ardından sektör temsilcileri de 3 firmaya tepki gösterdi. Sofra Grup CEO'su Yaşar Büyükçetin firmaların açıklamalarını 'dürüst' bulmadığını belirterek, 3 firmanın üretimden çekilmeyeceğini, şantaj yaptıklarını ileri sürdü. Büyükçetin konuyla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

Dürüst davransınlar

"Geçmişte ithalat kararı öncesinde Başbakan Erdoğan da dahil olmak üzere hükümetin çeşitli kademelerinden yetkililer 'Fiyatlar düşmezse ithalat yapacağız' diye bütün üreticileri uyardı. Ama kulak asan olmadı. Tam tersine fiyatları yükseltmeye devam ettiler. Böyle olunca da ithalat kaçınılmaz oldu.

Bakan Eker'in söylediği gibi zamanında bu işten çok ciddi kârlar sağlarlarken sektöre çok ciddi zararlar verdiler. Yüksek kârların olduğu o dönem geride kaldı. Şimdi üretimden çekildik diyorlar. Bunlar çok dürüst açıklamalar değil, dürüst olmalılar. Üretimden çıkmayacaklar, şantaj yapıyorlar.

Biz de mi çekilelim

İthalat rejiminin değişmesini, vergilerin artmasını istiyorlar. Madem vatandaş yine pahalı et yiyecek o zaman ithalatın ne anlamı kaldı. Her başı sıkışan 'biz çekiliyoruz' mu diyecek? Biz de kayıtdışıyla baş edemiyoruz. Biz de mi çekilelim? O zaman hiçbir şey ithal edilmesin. Tekstilde, otomotivde de ithalat var. Ama yerli üreticiler mücadeleye devam ediyor. Onlar da mücadele etsin."

Sektörün hayrına olur

Etçii Restoran sahibi Mehmet Emin Arslan da firmalann asıl işinin besicilik olmadığını belirterek, "Kendi işleri olmadığı halde bu işten inanılmaz paralar kazandılar. Bir danayı 2 bin 500 liraya mal edip 6 bin liraya sattılar. İthalatla birlikte kârları düşünce de bırakıyoruz dediler" diye konuştu. Arslan, "Üretimden çekilmeleri sektörün hayrına olur. Küçük üretici rahat nefes alır. Fiyatları yükselterek piyasayı bozmuşlardı. Şimdi üstü kapalı bir şekilde Bakanlığı tehdit ediyorlar" dedi.

Şevk kırıyorlar

Sağlıklı Gıda Platformu Başka m Hüseyin Bozdağ da et fiyatlarının yükselişinde bu 3 firmanın etkisinin çok büyük olduğunu savundu. "Büyük miktarlarda hayvan toplayarak uzun süre piyasaya sunmadılar" di yen Bozdağ, şöyle devam etti: "Sektörün büyük ölçekli firmalara ihtiyacı var. Orta ölçekli firmalar onları örnek alarak büyüme planı yapıyordu. Bu 3 firma bu şekilde davranarak küçük işletmelerin de şevkini kırıyorlar. İthalat bugün var yarın yok."

Bakan Eker eleştirdi

Son gelişmeleri, dün Kocaeli'nde değerlendiren Tarım Bakanı Mehdi Eker, "Çekileceğini söyleyen firmalar muhtemelen 'kârdan zarar ederiz' endişesini taşıyor. Bunlardan biri aynı anda ithalat çabası içinde. Bir yandan ithalata karşı durup, diğer yandan da et ithal etmek için birtakım teşebbüslerde bulunuyorlar. Bunu halkımızın takdirine bırakıyorum" dedi.

Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler