YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Et fiyatlarına EBK ayarı
Et fiyatlarına EBK ayarı
02 Temmuz 2010 07:38
Et fiyatlarında spekülasyon yapıldığı iddialarına ET Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş'tan sert tepki geldi.

EBK'nin şuan  bu tür hareketleri kıracak kadar ithalat yaptığını belirten Bekir Ulubaş, "Spekülatif hareket kırılmazsa toplu ithalata gideriz" dedi

Et Balık Kurumu'na (EBK) damızlık hayvan ithalat yetkisi verilmesinden sonra düşüşe geçen kırmızı et fiyatlarında spekülatörler tekrar iş başı yaptı.  İthalat haberi ile 18 liradan 13.5 liraya düşen karkas etin kilosu şimdilerde 15 lira seviyelerine yükseldi. Konuyla ilgili açıklama yapan EBK Genel Müdürü Bekir Ulubaş ise spekülatörlere gözdağı verdi.

FİYAT 1 LİRA ARTTI

Ulubaş, ithalatın başlamasından bu yana Türkiye'ye 3 binin üzerinde canlı hayvan girişi olduğunu söyledi. Fiyatlarda yaşanan ani artışın spekülatörlerden kaynaklandığını ifade eden Ulubaş, "Bazı sivil toplum kuruluşlarının 'EBK'nın getireceği hayvan sayısı yetersiz. Elinizdeki hayvanları saklayın fiyatlar artacak' diye spekülasyon yapması sonrası fiyatlar tekrar 1 lira kadar yükselişe geçti" dedi.

Fiyatların artması için bir neden olmadığını belirten Ulubaş, EBK'nin her gün 500 baş hayvan getirdiğini söyledi. Uruguay'dan 11 bin 500 baş hayvan geleceğini bildiren Ulubaş, bunun da en kısa sürede tüketiciyle buluşturulacağını belirtti. Piyasadaki fiyat artışının psikolojik olduğunu ifade eden Bekir Ulubaş şöyle konuştu:

"Bu etki geçecektir. Piyasanın kendi kendine dengeleneceğine inanıyorum. Bu nedenle de ithalatı parça parça yapıyoruz. Şuan spekülatif hareketi kıracak kadar ithalat yapıyoruz. Kırılmazsa da 440 bin baş besi danası, 60 bin ton da kasaplık hayvan ithalatını tek seferde yaparız. Ancak yurtdışından kesilmiş et getirmeyeceğiz."

BESİCİYİ ETKİLEMİYORUZ

İthal etlerin bir önce ülkeye yayılmasını talep edenler olduğunu söyleyen Ulubaş, bu durumun Türk besicilerini zora sokacağını, böyle bir şeyi istemediklerini kaydetti. Ulubaş, "Spekülatörler yüzünden besiciler fiyat artar mı diye bekliyor. 3-5 kuruş fazla kazanmak için ülkenin ticari dengesine zarar veriyorlar" diye konuştu.

Acil plan şart

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, et fiyatlarının düşmesi için acilen yeni bir planlamaya ihtiyaç bulunduğunu belirtti. Hükümetin artan et fiyatlarını düşürmek için canlı hayvan ithalatı kararının doğru olduğunu belirten Yalçıntaş, fiyatların düşmesi için acilen yeni bir planlamaya ihtiyaç bulunduğunu ifade etti. Yalçıntaş, ithalat için konuya hakim entegre et tesislerine de ithalat ve kesim izni verilmesi gerektiğini belirtti.

Konya Şeker'den besiciliğe 100 milyon dolar

Avustralya'dan ithal ettiği Angus gebe düvelerle hayvancılık sektörüne giren Konya Şeker, 5 yıl içinde 50 bin büyükbaş hayvan kapasiteli Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi'ni hayata geçirecek. PANKOBİRLİK ve Konya Şeker Başkanı Recep Konuk, gelecek yıllarda hayvansal üretimle ilgili de önemli yatırımları hayata geçirmek istediklerini söyledi.

HEDEF 50 BİN BÜYÜKBAŞ

İlk olarak Avustralya'dan ithal ettikleri bin 200 Angus düveyi parça parça Konya'daki tesislere getirdiklerini belirten Konuk, "Hedefimiz 50 bin büyükbaş kapasiteli Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisini hayata geçirmek. Angus'lar bunun bir parçası olarak getirildi. Ülkenin en büyük problemlerinden olan et talebiyle ilgili, ülkenin arzına önemli bir katkı sağlamak istiyoruz. Bu tesisler hayata geçtiğinde hem üretici hem tüketici, herkes kazanacak. Tesislerin hayata geçmesiyle önümüzdeki yıllarda et fiyatlarının çok daha aşağılara düşmesini bekliyoruz'' dedi. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler