YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Et fiyatlarına 2 önlem
Et fiyatlarına 2 önlem
06 Ağustos 2015 07:10
Kırmızı etin kilosunun 40 TL'ye çıkması büyük kaygı uyandırdı. Et fiyatının düşürülmesi için 2 önlem alındı. Etin kilosunun 40 TL'den 24 TL'ye düşürülmesi hedefleniyor.

Spekülasyonlar ve mevsimsel etkiler nedeniyle fiyatı 40 lirayı geçen ete karşı tüketiciyi rahatlatacak iki kritik önlem geliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 'ithalat' silahını çekerken; Et ve Süt Kurumu (ESK) da ithalatın yanı sıra mağazalardaki et satış fiyatlarını düşürmeye hazırlanıyor. ESK Genel Müdürü Kasım Piral, ESK mağazalarında piyasanın yüzde 20 altında tüketiciye satılan etin bu haftadan itibaren daha da aşağı çekileceğini açıkladı. İthalatta ana hedef ise piyasadaki et fiyatlarının 23-24 lira bandına yaklaşması...

İHTİYAÇ KADAR ALIM 

Kasım Piral, "Hedeflerimiz sürecinde alım yapacağız. Türkiye'nin ihtiyacını karşılayacak kadar olacak" dedi. Piral'ın verdiği bilgilere göre, ithalat sürecinde öncelikle ortalama 17-18 Avrupa ülkesi bulunurken, hem sağlık hem dini açıdan uygun şartları taşıyan diğer ülkelerden de alım yapılabilecek. 

Et ve Süt Kurumu, bu haftadan itibaren indirime başlayacak. Yüzde 20 indirimli olan fiyatlar, daha da ucuzlayacak. Yetkililer, toptancıların süreci istismar etmemesi için mağazalarda tek seferde 2 kilonun üzerinde et satılamayacağını belirtti.

'HAYVAN ÜRETİCİLERİ DESTEKLENSİN'

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, her Kurban Bayramı öncesinde et fiyatlarında artış yaşandığını belirterek, "Kırmızı et fiyatlarındaki artış spekülasyondan ibaret. Et fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için küçükbaş hayvan üreticilerinin mutlaka desteklenmesi gerekir" dedi.

ESK dün Avrupa menşeli 3 bin 200 ton dondurulmuş sığır karkas eti ihalesini yaptı. ESK, geçen hafta alımı yapılan 550 tonla toplam 3 bin 750 ton karkas etin alım sürecini başlatmış oldu. Kasım Piral, etlerin bu ay içinde piyasalara girmiş olacağını söyledi. Dün gerçekleşen ihalede, Namet Gıda 11 milyon 856 bin euro, Dituria Sro/ Keskin Gıda İş Ortaklığı 12 milyon 811 bin 200 euro, Ayvetsan 7 milyon 8 bin euro, Sultan Et 12 milyon 576 bin euro teklif verdi.

2 KİLO SINIRI

Et ve Süt Kurumu, bu haftadan itibaren indirime başlayacak. Yüzde 20 indirimli olan fiyatlar, daha da ucuzlayacak. Yetkililer, toptancıların süreci istismar etmemesi için mağazalarda tek seferde 2 kilonun üzerinde et satılamayacağını belirtti

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler