YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esnafın 'çek ' krizi...
Karşılıksız çekte hapis cezasının kalkmasının ardından esnaf kredi kartına yöneldi.
Esnafın 'çek ' krizi...
08 Eylül 2012 / 10:14 Güncelleme: 08 Eylül 2012 / 10:15

Yüksek tutarlarda alışveriş yapan esnafa kart limitleri yetersiz kalıyor. TUSKON Başkan Yardımcısı Ciğer, "Kart faizleri çok yüksek. Esnafın başını ağrıtır" dedi.

Yeni yasayla karşılıksız çekte hapis cezasının kalkması esnafı zora soktu. Güven unsuru ortadan kalkınca ticaret durma noktasına geldi. Alternatif ödeme yolları arayışına giren esnaf kredi kartına yöneldi. Ancak kartla ödemede de limit sorununa takıldı. Öte yandan kart faizlerinin yüksek olması da bir başka sorun olarak esnafın karşısına çıkıyor.

Limitler yetersiz

İstanbul Gıda Toptancı Tüccarları Derneği ve Rami Kuru Gıda Sitesi Başkanı Mustafa Karlı, çekte hapis cezasının kalkmasının ardından esnafın güveninin kalmadığını söyledi. Çekinin ödenmemesinden korkan esnafın kredi kartıyla alışverişe yöneldiğini ifade eden Mustafa Karlı, "Ancak bizler toptan ve yüksek tutarlarda alışveriş yapıyoruz. Kart limitleri yetersiz kalıyor" dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkan Yardımcısı Ahmet Ciğer, kredi kartıyla toptan alışveriş yapma kültürünün yaygın olmadığını belirtti. Devletin müdahalelerine rağmen kart faizlerinin yüksek olduğunun altını çizen Ahmet Ciğer şöyle konuştu:

Kartla ödeme sorun çıkarır

"Kredi kartında asgari tutarı ödeme uygulaması var ve bu ticari teamüle uygun değil. Esnaf eğer bunu alışkanlık haline getirirse çok ciddi sorunlar ortaya çıkar. Çünkü kredi kartı faizleri ticari faizin oldukça üstünde. Kart limitleri artırılsa dahi kredi kartı çekin yerini tutmaz. Çekte esnaf birbirini idare ediyordu ancak bankalar bu töleransı sağlamaz."

TESK Başkanı Bendevi Palandöken de kredi kartıyla alışverişin esnaf için uygun bir yöntem olmadığını söyledi. Bu durumun bankaların işine geleceğini ifade eden Palandöken, "Esnaf asgari tutarı yatırırsa yüksek miktarlarda faiz ödeyecek. Toplam tutarın yatırılması zaten bankaların işine gelmez. Kredi kartıyla zaten insanların geleceği borçlandı" diye konuştu. Bankaların elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Palandöken, herkese çek verilmemesi ve çeklere üst limit uygulaması getirilmesi gerektiğini savundu.

Ticari ahlak kayboldu

Bendevi Palandöken, son 10 yılda Türkiye'de ticaretin şekil değiştirdiğini, mal sahibi esnaf kalmadığını, bayilik sisteminin ön plana çıktığını vurguladı. Sermayesi olmayan esnafın bu değişime ayak uyduramadığını ve bocaladığını belirten Palandöken, "Mal sahibi esnaf azalınca ödemelerde sıkıntı olmaya başladı. Ticari ahlak kayboldu. Küçük işletmelere özel teşvikler çıkarılmalı ve hepsinden önemlisi de perakende yasası bir an önce çıkarılmalı" dedi. (Bugün)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler