YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Esnafa sağlık müjdesi
Esnafa sağlık müjdesi
14 Ocak 2014 15:15
Bağ-Kur borçlusundaki sınır 24 aydan 12 aya indirildi. Taksit yaptıran esnaf, ilk ödemeden sonra hastanelere gidebilecek

BAĞ-KUR borcu olanlar af çalışmalarına kilitlendi. Torba yasa tasarısında yer alması planlanan düzenleme, büyük heyecan yarattı. Milyonlarca küçük esnaf, Bağ- Kur borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Kendileri gibi aileleri de bu haktan mahrum kalıyor. Torba yasa tasarısına konulacak düzenleme ile Bağ-Kur borcu olan esnaf rahat bir nefes alırken; kamu da birikmiş alacağını azaltma imkanına kavuşacak.

Süre 12 aya çekildi

Gündeme gelen formüle göre; 12 ay ve üzerinde Bağ-Kur prim borcu olanlar ya borçlarını yapılandıracak ya da hizmetle birlikte sildirecek. İlk planda 24 ay olarak belirlenen bu süre, böylece 1 yıla kadar indirilerek daha çok borçlunun yararlanması sağlanmış olacak. 12 ay ve üzerinde Bağ-Kur prim borcu olanlara, 3 aylık süre tanınacak. Bu süre içinde ilk taksidi yatıran esnaf ile aileleri, hemen sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecek. Bu sürede ödeme yapılmazsa Bağ-Kur'lunun borcu ve borçlu olduğu sigortalılık süreleri silinecek. Prim borçlusu, silinen sigortalılık süresini daha sonra borçlandığı takdirde tekrar kazanacak. Emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyanlar, silinen süreden dilediği kadarını canlandırıp ödeyebilecek. Böylece bu hizmetlerini emeklilik hesabında kullanacak. Öte yandan kadın esnaf için doğum borçlanması imkanı getirilecek. Kadın esnaf, yapacağı doğum borçlanması ile emeklilik için tamamlaması gereken prim günlerini artırma imkanına kavuşacak.

 

TAKVİM

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler