YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Erken nar hasadı üreticiyi sevindirdi
Erken nar hasadı üreticiyi sevindirdi
02 Ağustos 2013 12:18
Silifke ilçesinde yılın ilk nar hasadı yapıldı.

Üretici Cem Ergül'e ait 50 dönümlük bahçeden ilk hasadı yapılan erkenci Caner cinsi 4 ton nar, kalitesine göre kilosu 3-4 liradan Mersin haline gönderildi.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, bu yıl bin 200 dönüm araziden bin 500 ton Hicaz cinsi nar hasadının yapılacağını, ova kesimlerinde narenciyeye alternatif olarak dikimi yapılan Hicaz narının erken hasat edilmesinin ise üreticiyi sevindirdiğini söyledi.

Silifke'de nar üretiminin Keben başta olmak üzere Göksu Vadisi köylerinde yapıldığını anlatan Can, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından 33 N16 olarak tescilli olan Türkiye'nin tek sofralık narının hasadına ise ekim ayı sonunda başlanacağını kaydetti.

Hasat sezonunun ocak ayına kadar devam edeceğini aktaran Can, bu yıl ilçe genelinde toplam 3 bin dönüm araziden yaklaşık 5 bin ton nar hasadının yapılmasının beklendiğini bildirdi.

Can, narın C vitamini, demir ve potasyum deposu olduğuna işaret ederek, bölgede üreticilerin narenciyeye oranla çabuk yetişen, bol ürün veren bir ağaç türü olan Hicaz narı ekimine yöneldiğini belirtti.

Üretici Ergül ise iftar sofralarının olmazsa olmazı güllaç tatlısında narın kullanılması nedeniyle hasadın geçen yıla oranla 20 gün erken yapılmasının sevindirici olduğunu ifade etti.

50 dönüm alana 2007 yılında Caner cinsi nar ektiğini dile getiren Ergül, "Dikim yaptığımız ilk yıl ürün almaya başladım. Bu yıl da 100 tona yakın ürün hasat etmeyi hedefliyorum. İçinin ve dışının kırmızı olması, boyutunun tüm ürünlerde eşit olması ve dayanıklı olması nedeniyle tüccarlar bu nara büyük talep gösteriyor" dedi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler