YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergün'den yerli oto açıklaması
Bilim ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün, yerli otomobille ilgili yaptığı açıklamada " Sektör her türlü yatırımı yapabilecek güce ve insan sermayesine sahiptir"dedi. Ergün, yerli otomobilin merak edilen fiyatı ile ilgili de ''Fiyatı belirleyecek olan ben değili
Ergün'den yerli oto açıklaması
18 Ocak 2012 / 13:05 Güncelleme: 18 Ocak 2012 / 15:25

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yerli otomobil üretimiyle ilgili olarak, ''Eğer FIAT ve TOFAŞ Türkiye'de böyle bir ortaklığı tesis etmek, tasarımı Türkiye'de yapılmak, önemli parçaları Türkiye'de üretilmek ve Türkiye'den bir marka ve modeli Türkiye ve dünya pazarlarına sunmak üzere anlaşmışlarsa bundan büyük bir mutluluk duyarız'' dedi.

Ergün, İstanbul Ticaret Üniversitesinde düzenlenen ''Girişimcilik Konferansı'' ve İktisadi Araştırmalar Vakfı ödül törenin ardından basın mensuplarının yerli otomobille ilgili sorularını yanıtladı.

Otomobil sektörünün Türkiye'deki durumuyla ilgili önceden çok kapsamlı açıklamalar yaptıklarını ve bu dönemde hükümet programında da ifade ettikleri gibi bu kadar güçlü olan bir sektörün merkezine mutlaka yeri bir marka ve yeni model otomobiller koymak icap ettiğini söylediklerini anımsatan Ergün, ''Bunun için gereken destek ve teşvik mekanizmalarını da oluşturuyoruz'' dedi.

Bunu sektörle de değişik zamanlarda bir araya geldiklerinde ifade ettiklerini belirten Ergün, sektörden bu konularda sıcak mesajlar da aldıklarını, bu sıcak mesajların yavaş yavaş somutlaştığını görmekten de memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Ergün, şunları kaydetti:

''Bunun çok değişik yolları, çok değişik modelleri olabilir, çünkü baştan beri ifade ettiğimiz sektör her türlü yatırımı yapabilecek güce sahiptir. Hem ekonomik güce sahiptir hem teknolojik birikime sahiptir hem de yetişmiş insan gücüne sahiptir. Bunu yaparken bir girişimci de tek başına bunu yapabilir ya da Türkiye'de bu sektörde olanlar veya sektöre yeni girmek isteyenler bir araya gelip de yapabilirler veya uluslararası sermaye ile işbirliği şeklinde de yapılabilir. Önemli olan Türkiye'den yeni bir marka ve model çıkarmaktır. Bu marka ve modelin çıkarılması için değişik yöntemler uygulanabilir. Eğer FIAT ve TOFAŞ Türkiye'de böyle bir ortaklığı tesis etmek, tasarımı Türkiye'de yapılmak, önemli parçaları Türkiye'de üretilmek ve Türkiye'den bir marka ve modeli Türkiye ve dünya pazarlarına sunmak üzere anlaşmışlarsa bundan büyük bir mutluluk duyarız.''

Gördükleri kadarıyla gelişmenin bundan ibaret olmadığını belirten Ergün, ''Başka firmalar da konunun üzerinde çalışmaktadırlar. Eminim, Türkiye önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde sadece bir markayı değil birden fazla markayı ve modelleri piyasaya sunabilecek imkan ve kabiliyete sahiptir. Bunu görüyoruz, bundan da memnuniyet duyuyoruz'' diye konuştu.

FİYATI BEN DEĞİL PİYASA BELİRLER

Nihat Ergün, şunları kaydetti:

''Elbette birtakım maliyetler hesap edilecektir. Üretici piyasadaki araştırmasına göre fiyatını belirleyecek. Ama Türkiye'de tüketilen arabaların nasıl arabalar olduğuna baktığımızda, iç pazarda otomobil olarak baktığımız zaman yüzde 70'i ithal araçlardan oluşuyor, yüzde 30 sadece Türkiye'de üretilen araçlar iç pazarda yer alabiliyor. İç pazarda yer alan araçların fiyatına baktığımızda Türkiye'de üretilen araçların fiyatlarına baktığımızda bunların 30-40 bin lira aralığındaki araçlar olduğunu görüyoruz. Dışarıdan ithal edilen araçlara baktığımızda yine bunların da 50 bin ve üzerindeki araçların ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Demek ki Türkiye'deki toplumsal talebin sıfır otomobiller açısından baktığımızda önemli bir bölümü çok ucuz araç talebinde bulunmuyor. İyi araç istiyor insanlar, kaliteli araç istiyor ve birtakım maliyetlere bunun için katlanıyorlar. Üreticilerin, toplumdaki bu talepleri ben dikkate alacağını düşünüyorum. Kuşkusuz araçların ekonomikliği son derece önemli. Bunu da birçok tüketici dikkate alacaktır. Ama ekonomik olması demek o aracın birtakım, arzu edilen konfordan uzak olması anlamına gelmiyor. Hidrolik direksiyonu yoksa bir aracın veya camları otomatik açılmıyorsa, birtakım yeni konforlara sahip değilse o aracın fiyatının ucuz olması tüketilir olduğu anlamına da gelmiyor. Fiyat toplumsal taleple, maliyetlerle birlikte oluşacaktır.''

Kendilerine sunulan raporda Türkiye'de bir aracın 20-25 bin lira aralığında üretilmesi halinde pazar bulabileceği şeklinde bir fiyat olduğunu, kendisinin o fiyatı açıkladığını, yoksa kendisinin ''olması gereken fiyat budur'' diye bir iddiada bulunamayacağını, olması gereken fiyata piyasanın, taleplerin karar vereceğini belirtti. 
 
''Sektör yeni bir marka ve model koyabilecek güce sahip''

Üretilecek aracın segmentiyle ilgili olarak da Ergün, şunları belirtti:

''Türkiye'de yeni bir marka ve modelden bahsediyorum. Bunun segmentine, fiyatına, modellerine karar verecek olanlar piyasa araştırmasını yapanlar ve üreticiler olacaktır. Piyasadaki taleplere göre buna karar vereceklerdir. Bu segmentler farklılaşabilir. C segmenti araçta da B segmenti araçta da başka segmentlerde de üretim gerçekleştirilebilir eğer fizibılsa. Fizibilitenin sonucu sektöre ne gösteriyorsa onu üretecektir. Biz şunu üret diye bir işarette bulunma imkanına da sahip değiliz açıkçası. Bizim istediğimiz şey; sektör Türk otomotiv sanayinin içerisine yeni bir marka ve model koyabilir, bu güce sahiptir ve Türkiye'deki otomotiv sektörüyle ilgili piyasa gelişmeleri de buna imkan vermektedir. O zaman bu imkanı değerlendirin, biz de destekleyelim. Gereken teşvik mekanizmalarını oluşturalım.''

''2012 teşvik yılı olacak''
 
Teşvik sistemiyle ilgili çalışmaların da zaten son safhaya geldiğini bildiren Ergün, ''Herhalde kısa zaman içerisinde de tamamlanıp kamuoyu ile paylaşılacaktır'' dedi.

Ergün, belli bir tarih olup olmadığının sorulması üzerine, ''Zannedersem şubat ayı içerisinde kamuoyu ile paylaşılacak hale gelir, paylaşılır. Son rötuşlar yapılıyor. En son iki gün önce son çalışmayı yaptık, arkadaşlarımız ona şekil veriyorlar, Şubat ayı içerisinde kamuoyu ile paylaşılmış olur'' diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin yeni teşvik sistemiyle ilgili ''Nokta atışı yapılması gereken yerler var'' ifadelerinin anımsatılması üzerine de Ergün, ''O nokta atışı da yapılıyor zaten. Bu teşvik sistemi önemli unsurlar, yenilikler getiriyor. Teknolojik alanlara önem veren bir yönü var, stratejik bazı sektörleri dikkate alan bir yönü var, büyük yatırımları dikkate alan bir yönü var. Çok yeni ve yüksek teşvik argümanları da devreye sokulabiliyor. Bölgesel teşviklerde de teknoloji yatırımlarında da yenilikçi yatırımlarda da stratejik yatırımlarda da çok önemli yeni argümanlar devreye girecek. 2012 yılı yatırımcılar açısından önemli bir yıl olacak, teşvik yılı olacak. Onu inşallah şubat ayında açıklandığında görmüş olacağız'' şeklinde konuştu. 

AA 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler