YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ergün'den genç girişimcilere kredi
Ergün: Ülkemizde de Bill Gates'ler çıkması için kefilsiz 100 bin TL veriyoruz
Ergün'den genç girişimcilere kredi
25 Ekim 2009 / 07:56 Güncelleme: 25 Ekim 2009 / 09:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, bakanlığının yatırımcılara ve girişimcilere yönelik başlattığı çalışmalar hakkında sanayici ve işadamlarına bilgi vererek, ''Türkiye'den yıllar içinde Bill Gates'ler çıkması için gençlerimize kefilsiz, geri ödememiz 100 bin lira veriyoruz'' dedi.

Balıkesir Sanayi Odası'nın yüksek düzeyde gelir ve kurumlar vergisi ödeyen, yüksek düzeyde ihracat gerçekleştiren üyelerini ödüllendirdiği Gala Yaşam ve Aktivite Merkezi'ndeki törene katılan Nihat Ergün, burada yaptığı konuşmada, sanayici ve işadamları ile genç girişimcileri, bakanlıkça başlatılan ''Teknopark'', ''ARGE'', ''Tekno Girişim'' ve ''Rekabet Öncesi İşbirliği'' desteklerinden yararlanmaya çağırdı.

Ergün, 2000'li yıllarda uygulamaya geçirilen teknopark sayısının 37'ye yükseltildiğini, Türkiye'deki sanayicilerin yüzde 75'inin finanse edildiği ARGE merkezlerinde ise 12 bin kişinin çalıştığını söyledi.

Tekno girişim kredisini çok önemsediklerini ifade eden Ergün, Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Bu yıl başlattığımız tekno girişim uygulamasıyla her yıl bize proje sunan 100 gencin şirketini kurup teknoparkta yerini hazırlıyoruz. Kefilsiz, geri ödememiz 100 bin lira tekno girişim kredisi veriyoruz. İsterse bu krediyi batırsın ama biz onun projesine güveniyoruz. Tekno girişimcilerin sayısı artsın istiyoruz. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri bu destekten yararlanabiliyor. Bunların içinden Türkiye'de yıllar içinde Bill Gates'ler çıkmasını arzuluyoruz. 2 tane HP yapan genç ortak çıksa Türkiye için büyük kazanım değil mi? Türkiye'nin genç beyinlerini teknoloji geliştirmeye yönlendiren bu çalışmadan yararlanmaya çağırıyoruz.''

Ergün, Balıkesir'de üniversitenin 1992 yılında kurulduğunu ve 30 bin öğrenciye sahip olduğunu belirterek, Balıkesir Üniversitesi'nde teknopark olmamasını eksiklik olarak gördüğünü bildirdi.

Ergün, şöyle devam etti:

''Balıkesir'den bize teknopark kurma başvurusu da yok. Bu Balıkesir için öncelikli görev olmalı. Valilik, üniversite, sanayi ve ticaret odaları bu teknoparkın kurulması çalışmalarını başlatmalı. Balıkesir'de 'benim bir iş fikrim var, bunu artırmak için bir ARGE projesi yaptım, beni destekleyin' diyen bir başvuru da yok. Balıkesir sanayicisinin inovasyona yok mu ihtiyacı? Balıkesir sanayicisi rekabet gücünü arttırmak istemiyor mu? Tabii ki istiyor. O zaman gel. Kaynak var. 3 yıl boyunca ARGE çalışmanızın yüzde 75'i bakanlık olarak biz finanse ediyoruz.''

Sanayi alanında markalaşmanın önemine değinen Ergün, ''Tasarım Konseyi'' kurduklarını ve bu konseyin 2010 yılı ocak ayında sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de katılımıyla bir çalıştay gerçekleştireceğini bildirdi.

Ergün, her sektörde faaliyet gösteren iş çevrelerinin güçlerini birleştirmeleri gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

''Bakanlık olarak önümüzdeki dönem KOSGEB desteklerinin büyük bir bölümünü, KOBİ'lerin ARGE'ya, inovasyonaya, yönetim kabiliyetlerini geliştirmeye, dış pazarlara açılmaya, ürünlerini tanıtmaya ve birleşmelerine ayıracağız. Türkiye'nin en büyük sorunu işsizlik değil, mesleksizlik. 'Ne iş olsa yaparım' lafını lügatımızdan çıkarmamız lazım. 'Ne iş olsa yaparım abi' demek, 'Elimden bir iş gelmez' demek. 'Ne iş olsa yaparım' sözü, içi boş bir söz. 'Ben şu işi yaparım, elimden şu iş gelir, bu işin ustasıyım' diyen adam sayısını artırmamız lazım. Bunun özü meslek liseleridir. Meslek liselerini mutlaka güçlendirmemiz lazım. 10 yıl önce meslek liseleri bilinçli olarak tercih edilen okullardı. Sanayicimiz için nitelikli iş gücü elaman kaynağıydı. Sonrasında bilinçli olarak değil, zorunlu olarak gidilen okullar haline geldi. Şimdi YÖK'ün de aldığı kararla, meslek liseleri yeniden bilinçli, hatta sınavla girilen okular haline gelmiş olacak.''

YIRCALI'NIN KONUŞMASI

Dünya Odalar Federasyonu ve DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı da iş dünyasının hükümetin dış politikada izlediği ''Komşularla sıfır sorun'' ilkesini desteklerini ve bu doğrultuda Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi için atılan adımların yerinde olduğunu kaydetti.

Yırcalı, önemli siyasal ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya bulunulduğunu bildiklerini, bunun yanında Türkiye'nin başarılarının da gözardı edilmemesi gerektiğini ifade ederek, ''Türkiye artık tüm dünyanın dikkatini çeken, yakalamış olduğu ekonomik büyüklük, zengin insan kaynağı ve sahip olduğu stratejik derinlikle merkez ülke haline geldi'' dedi.

Cumhuriyetin 100. yılında hedeflenen noktanın yakalanması için herkese sorumluluk düştüğünü anlatan Yırcalı, ''Bu hedefe kilitlenmeli, her birimiz bu amaca doğru çalışmalıyız. Ülke olarak, millet olarak, birey olarak başka çıkar yolumuz yok'' diye konuştu.

Törende, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan da, sanayici ve işadamlarına hitaben birer konuşma yaptı.

Daha sonra, 2008 yılı kazançları karşılığında en yüksek gelir ve kurumlar vergisi ödeyen kişi ve kuruluşlar ile yüksek düzeyde ihracat gerçekleştiren kuruluşlar altın, gümüş ve bronz madalyayla ödüllendirildi.

Ergün, gelir vergisi rekortmenleri Rona Yırcalı ile Davut Kavuzoğlu'na madalyalarını sunarak kutladı.

Törende, Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kula tarafından bakan Ergün'e günün anısına bir şilt verildi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler